Luky.sek.

Lze za níže uvedených podmínek požádat o zplnoletnění?

Zdravím, potřebuju poradit prosím. Už delší dobu uvažuji nad ZPLNOLETNĚNÍM. Je mi 17, jelikož se od svých cca 7 let starám o svou matku, sestry a otce. Co se týče práce, brigádničím a menší byt by se z toho dal zvládnout. Měla bych v plánu si pořídit menší byt pro začátek,spolu s přítelem a klidně se spolubydlící-m. Jednoduše řečeno mám na to se o sebe sama postarat.
Z domu se chci odstěhovat kvůli věčným hádkám, nadávkám na mě, prakticky pořád vařím, uklízím nebo tak něco, a ve finále za to dostanu jen to, že jsem „odpad rodiny“ spousty nadávek atd…
Byla bych ráda za jakoukoliv radu, upřímně nevím jak a kam jít když chci zažádat o zplnoletněni, jestli máte jakoukoliv zkušenost budu ráda.
Ano na googlu jsem hledala, ale jelikož jsem se byla ptát už na dost místech které mi byli doporučené a všude mi řekli že mám jít jinam že nic nevědí,
tak jsem už celkem marná, proto také píši sem…

Nejlepší odpověď
Schluker

O zplnoletneni muze rozhodnout pouze soud. Byt tebou bych si to dobre rozmyslel, protoze s tou samostatnosti to asi nebude zadna slava, kdyz si to nedokazes zjistit ani s pomoci googlu…

https://www.ak­suttner.cz/po­radna/detail/zplno­letneni

Edit: kdyz jsi byla na ruznych mistech, zkusila si advokata? Ten te muze u soudu zastupovat a bude vedet co a jak. Solidni advokat i poradi a rekne, zda to ma smysl.

Další odpovědi
Drap

To co uvádíš neni důvodem ke zplnomocnění. To žádný soud neuzná, je zbytečné z těchto důvodů i žádat.

Dochy

Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

(NOZ)

Drap: „Je-li to v zájmu nezletilého“. Ty, který u každého druhého dotazu tvrdíš, že nelze předjímat rozhodnutí soudu, najednou rozhodneš z fleku? Jak víš, co je v zájmu Luky???

mosoj: A možnost najít si byt podle svého, pracovat podle svého, navštěvovt školy podle svého, tam podle Tebe není třeba dělat právní úkony?

Takže podle mně zákon to nevylučuje. Jak to zhodnotí soudce je otázkou. Při diskusích o problematice se opravdu řešili hlavně možnosti:

  1. uzavřít sňatek a pečovat o potomstvo (to platilo už dřív)
  2. postavit se na vlastní nohy a začít svobodně podnikat (to je novinka NOZ)

Nicméně nevidím tam nic, co by nabytí způsobilosti(atd.) vylučovalo, kromě toho, že naprostá většina puberťáků má problémy s rodiči a je tudíž přesvědčena, že svéprávnost je v jejich zájmu (o čemž se ale ve většině případů dá objektivně úspěšně pochybovat)

quizzi

Nechat se zplnoletit nelze. Plnoletosti lze nabýt pouze dovršením 18 let. Lze však přiznat svéprávnost, tak jak píše Dochy. „Zplnoletnění“ neexistuje (nelze přiznat věk). Přiznání svéprávnosti není totéž, co plnoletost.

mosoj

Zplnoletnění se provádí pouze za účelem možnosti plnění právních úkonů!!