Pé a Pé

Zplnoletění

Dobrý den,chtěla jsem se Vás zeptat,zda můžu zažádat o zplnoletnění i když nejsem těhotná a neplánuji svatbu.Žiji v baráku s rodinou a babičkou. Bohužel,čím dál častěji se hádáme,čím dál víc na mě řvou kvůli jídlu.Rodiče mají dluhy.Pomáhala jsem jím tím,že jsem chodila na brigády a dávala jsem jim 2 000 na jídlo . jenže s brigádou jsem skončila,kvůli škole.A doma si už nemůžu skoro nic vzít.právě proto bych chtěla zplnoletnit,abych se mohla odstěhovat ke svému příteli který by mě finančně zajistil.Mnohokrát děkuji za odpověď ..
Doplňuji:
A bohužel by jim to vadilo. Musím jim lhát když jedu za přítelem. je tu třeba ještě možnost že do svých 18 nemusím bydlet u rodičů ?

Nejlepší odpověď
pokazdejinak

já myslím, že to zatím nejde… připravuje se nový občanský zákoník, který má umožnit zplnoletnění i v jiných případech než je těhotenství a svatba, ale zatím neplatí :/

Další odpovědi
151kbar151

Je tu možnost: Přepiš si trvalé bydliště k příteli a tím pádem máš nárok na kolej.

kapka

Pokud Vám ještě není 18 let, rodiče mají POVINNOST Vás vychovávat, zabezpečit, živit atd.
Je sice hezké, že jim nechcete „být na obtíž“, jak z dotazu vyplývá, a ráda byste se už o sebe postarala sama, ale nemyslíte, že by se vaši rodiče až moc snadno zbavili odpovědnosti za Vás? Nejspíš na Vás berou i nějaké přídavky ze státní sociální podpory, to jsou peníze, které musí utratit za potřeby pro Vás. Pokud Vám nedávají ani najíst, dopouštějí se tím trestného činu. A nejen kvůli těm přídavkům, celkově je nesmysl, aby si rodiče najednou řekli, že už se nechtějí starat o své neplnoleté dítě. Na Vašem místě bych od tohoto problému neutíkala, ale zašla se poradit na sociálku na OSPOD – Odbor sociálně právní ochrany dětí. Nebo si zavolejte aspoň na nějakou linku bezpečí pro děti, ať Vám poradí, co v takové situaci dělat. Vaši rodiče nemají na takové jednání právo, na to jsou zákony!

Reuef

tak se s pritelem vemte ne ? udelate jen formalni obrad a mas po problemu

Salvaje

Můžu se zeptat, kolik Ti je? Kolik Ti ještě zbývá do 18?
Co by Ti udělali, kdyby ses odstěhovala k příteli? Zavolali by na Tebe policajty? Silně pochybuju, pokud u Vás funguje, jak popisuješ, tak by se jim jakékoliv policejní vyšteřování zrovna dvakrát nehodilo… Zkus to – odstěhuj se k příteli a rodičům pohroz, že jestli něco zkusí, zavoláš na ně sociálku. Já vím, že je to možná drsný, a že bys to radši vyřešila nějak v klidu, ale někdy je třeba trochu té akce… :(

Pé a Pé

No,právě že by jim to vadilo.Když jedu za přítelem musím jít lhát ..