dust8

Zodpovíte následující podotázky ohledně kydání u králíků?

  1. Jak často to dělat respektive po jaké době znovu kydat králíkům?
  2. Jaká má být výška podestýlky pro potřebné kydání?
  3. Co použít jako ideální podestýlku po vykydání?
  4. Jsou na kydání nejlepší nástroje vidle s lopatou?
  5. Je nutné přemístit králíky během kydání či kydat i když tam jsou za předpokladu, že nebudou překážet?

+
budu rád za jakékoliv další rady a tipy ohledně této problematiky. :)

Odpovědi
Drap

Každý to může dělat trochu jinak. Dělával jsem to každý týden, také to bylo odvislé od počtu králíků v kotci. Na zimu, kdy byla v každém kotci jedna samice, tak při občasném přistýlání a v době kdy jsem už nekrmil zelené, stačilo jednou cca za 3 týdny.
Nečistil jsem podle výšky podestýlky, ale podle potřeby
Podestýlal jsem slámou, přes zimu potom většinou senem.
Nástroje mohou být i specifické. Měl jsem králikárnu vždy tři kotce nad sebou. Na podlaze plech, později na nové jsem měl naražený beton, vyspárovaná s větším spádem do zadu a cca o 10 cm přesahující zadní stranu králíkárny. Králíkárna stála zadní stěnou k hnojišti. Otevřel jsem zadní dvířka. Panty jsem měl na horní straně. Zajistil háčkem a začal jsem čistit. Co jsem vyhrábl, padalo hned do hnojiště. Z nástrojů jsem používal malé, krátké, již značně odrané železné hrabičky a širokou motyku.
Když byl plný kotec, tak jsem přemisťoval, překáželi by. Pokud byla v kotci pouze samice, nebo samec, nepřemisťoval jsem. Jednoho stačíš uhlídat a nepřekáží ti
V každém kotci byl žebříček na trávu a seno. Na betonové podlaze dřevěný, poměrně hustý rošt po celé podlaze. Potom misku na krmení, podle toho co jim dáváš. Osvědčily se mě obdelníkové, keramické, těžké nádoby, nebo nádoby odliré z hliníku, Stejně tak nádoby na vodu, Krtálík potřebuje mít v dosahu stále vodu. Pokud krmíš zeleným, spotřebuje jí málo, v zimě potom více. Přes zimu jsem vodu doplňoval 2× za den, při mrazech i vícekrát, protože zamrzala.
Choval jsem celkem úspěšně králíky více jak 40 let, tak člověk ať chce či nechce, nějaké zkušenosti získá.
Přeji mnoho chovatelských úspěchů