autacek

Zodpovídá za případný únik vody mimo pronajatý byt vlastník (město), nebo je tato částka vždy přeúčtována nájemníkovi?

Vlastník (obec) má dlouhodobě 80 % domu neobsazeno, nevytápěno, nyní bylo zasláno vyúčtování 3× vyšší než v minulých letech.

Všechny byty jsou navíc vybaveny podružnými vodoměry (naměřená každoroční spotřeba kolem 90–110 m3 na byt), ale naměřený rozdíl oproti patnímu měřidlu (dalších neuvěřitelných 200m3 na byt) je stejně naúčtován dle směrných čísel stávajícím nájemníkům.

Lze se proti tomuto postupu nějal bránit, nebo je vše dle zákona? Zjevný únik vody vidět není, do ostatních v zimě nevytápěných neobsazených bytů města volný přístup není.

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

hm…, tak ten nárůst je opravdu velký. Standardně se říká tak do deseti možná patnácti procent rozdílu mezi fakturačním vodoměrem a těmi podružnými. Samozřejmě důvody větších rozdílů mohou být různé od krádeží, což by znamenalo podezřele malou spotřebu u některého z odběratelů, až po nějakou závadu. Ve Vašem případě to bude spíše nějaký protékající záchod (to může být až půl kubíku denně) nebo nějaká díra v potrubí (to by se, ale možná již projevilo v domě). Pokud je osmdesát procent prostor domu neobsazeno, tak bych to odhadoval právě na takovouto závadu. Samozřejmě za předpokladu, že měřidla jsou OK. Jinak v předpisech jsem nenašel nic co by udávalo max. odchylky nebo nějak limitovalo rozptyl, a tak níže alespoň kopíruji něco málo z předpisů (zdroj: zákony pro lidi.cz)
Mějte se Jarda

Zák. 67/2013 Sb.
§ 5
Rozúčtování nákladů na služby
(1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

  1. dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech (to by měl být Váš případ, protože píšete, že měřidla jsou namontována všude); není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody (čili to by se Vás týkat nemělo),

Protože zmiňujete i směrná čísla tak přidávám info i k nim:
Příloha č. 12 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.
SMĚRNÁ ČÍSLA ROČNÍ POTŘEBY VODY

I. BYTOVÝ FOND
Byty,

  1. na jednu osobu bytu s tekoucí studenou vodou mimo byt za rok 15 m3
  2. na jednu osobu bytu bez tekoucí teplé vody (teplé vody na kohoutku) za rok 25 m3
  3. na jednu osobu bytu s tekoucí teplou vodou (teplá voda na kohoutku) za rok 35 m3

Hodnota uvedená v položce č. 3 je součtem spotřeby studené a teplé vody.

Další odpovědi
dubraro

Všechny ztráty v nějaké podobě nakonec zaplatí odběratel.

Jiří Bohumil

Každopádně se proti rozúčtování proti majiteli odvolat a tím jej také upozornit na vzniklý problém-závadu v objektu. Pokud se nikdo „nešprajcne“, je pro něj rozúčtování ostatním odběratelům jednodušší než hledání a odstranění závady. O tu jde určitě a pokud se nikde voda neukazuje vlhkostí ve stavbě (rozvod vody-potrubí ve zdech, jde určitě o průtok do země nebo do kanalizace. Je potrubí za „patním“ vodoměrem někde v zemi? Nebo nemá někdo „černý odběr“ a řádně vám pouští „žilou“?

autacek

Smlouvyzdarm

Děkuji za odpověď, asi takto, bytů je v domě deset, obsazeny jsou dva, doměřená spotřeba přes 400 kubíků, tedy obec to pořeší tak, že částku podělí dvěmi, platili jsme každý byt za vodu vždy cca kolem 8000 za rok, letos to má být 24000. Jistě chápte, že v tom spatřuji poněkud nespravedlnost, pokud se vlastník nestará o svůj majetek s péčí řádného hospodáře a vinu hází na rukojmí v podobě nájemníků, kdy je jasné, že smlouvu s vodárnami nemá nájemník, ale právě obec, která by měla snad být schopna doložit, jak je možné, že je tak velký rozdíl mezi náměrem na patovém vodoměru a vodoměry podružnými. Bohužel toto však uvedený zákon asi vůbec neřeši ?! ☹

ivzez

Poděkovat za odpověď je pěkné,
ale myslím, že by si Jardova odpověď
zasloužila i ocenění…

cukrar

Musíte nesouhlasit s vyúčtování a hledat chybu