Avatar uživatele

Zničí UV plíseň ve vodě?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý
 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Vepište odpověď...Rizika spojená s UV zářením

Při aplikaci UV záření může docházet k reaktivaci choroboplodných mikroorganismů, což je proces obnovy buněk poškozených UV zářením. Může probíhat za účasti viditelného světla nebo za tmy. Pomocí působení enzymů probíhá fotoreaktivace a za účasti bílkovin přítomných v mikroorganismech bez přítomnosti světla probíhá reaktivace. Reaktivace poškozených buněk není u všech mikroorganismů stejná. Některé nejsou reparace schopny (např. Bacillus subtilis, Haemophilus influenza, Diplococcus pneumoniae atd.), jiné se naopak reparovat dokážou (řada enterobakterií, streptokoků, mikrokoků, sacharomycet, plísní atd.). Průběh a rozsah reaktivace je značně závislý na různých faktorech, jako jsou světlo, teplota, pH, přítomnost organických látek, obsah enzymů a typ mikroorganismů.

Opětovnému růstu mikroorganismů, ke kterému dochází mezi úpravnou vody a uživatelem, lze předcházet dodržováním určitých provozních zásad v rozvodné síti pitné vody. Mezi nejdůležitější patří udržování přetlaku v síti, alespoň jedenkrát až dvakrát ročně zavedení průplachu sítě, občasná šoková dávka chloru, pravidelná údržba sítě, udržování nízké teploty přepravované vody, zamezení kontaktu se světlem, zkrácení cesty dopravované pitné vody mezi úpravnou a odběratelem a používání středotlakých polychromatických lamp s velkým výkonem, které na rozdíl od nízkotlakých monochromatických UV lamp poškozují nejen DNA, ale také enzymy a buněčné bílkoviny, čímž se vylučuje možnost reaktivace mikroorganismů.

Při určitých vlnových délkách a vhodných okolních podmínkách mohou při dezinfekci UV zářením vznikat dusitany, popřípadě formaldehyd.

http://voda.tzb-info.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý Drap 1000
Zlatý hanulka11 986
Zlatý annas 876
Zlatý marci1 563
Zlatý iceT 521
Zlatý gecco 490
Zlatý briketka10 467
Zlatý quentos 434
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 370

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.