MmSs

Zničení řídící jednotky špatným zapojením autobaterie ?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, odpojil jsem baterii v autě (jenom +, mínus – zůstalo připojené) a následně zase připojil +, auto vyhodilo na palubní desce chybu airbagu- diagnostika ukázala spoustu chyb řídící jednotky. Je možné že jsem zničil řídící jednotku pouze oním napolo rozpojením a zapojením ?

Nejlepší odpověď
Dochy

Odpojení a připojení plus pólu není „špatné zapojení“. Normálně by se nemělo nic stát.

Další odpovědi
dubraro

Pravděpodobně nikoliv, je to velmi odolný kus elektroniky.
Mám ale příhodu, kdy ke zničení řídící jednotky skutečně došlo. V Fabii se pokazil regulátor alternátoru. Napětí neřízeného alternátoru stoupá až ke 100V. Nějaký čas držel napětí v palubní síti brutálně přebíjený akumulátor, když se vyvařil elektrolyt tak napětí vyletělo nahoru a byla zničena podstatná část elektroinstalace – řídící jednotka, relátka, žárovky…

mosoj

Není. Tímto způsobem se běžně resetují některé řídící jednotky. Řídící jednotka se pak sama nastavuje podle další jízdy. Samozřejmě, jsou i jiné algoritmy resetu.
Zkus to odpojit ještě jedenou a nech to odpojené alespoň minutu. Potom to připoj a pro jistotu před nastartováním zapni klíček do polohy ON vyčkej alespoň 5 sekundu a znovu ho bez nastartování vypni. To udělej 3×, potom auto nastartuj. Pokud se to nenapraví musíš do servisu aby udělali reset ŘJ softwarově. Některá auta to takto mají, aby jsi musel s každým prdem do servisu. Vím že to měli dříve Škodovky. Jak to mají nyní nevím.
U takto vybavených aut, se to, na př. při výměně baterie, dělá tak že se nejdříve připojí jakákoliv baterie alespoň 5V( 2× 4,5 V a pod.) a potom se teprve AKU odpojuje. Připojená baterie drží řídící jednotku po dobu odpojení AKU v provozu. Po připojení nového AKU se přidaná, baterie odpojí

orwell

Jak už zde zaznělo, ke zničení ŘJ nebo jiné elektroniky by prostým odpojením akumulátoru dojít rozhodně nemělo. Ale u některých vozů dojde k vymazání paměti závad, což může být někdy velmi nepříjemné. Obzvláště při pozdějším vyhledávání závad objevujících se krátce a nepravidelně. Něco podobného jsem zažil po nechtěném vybití akumulátoru. Jeden známý musel po výměně autobaterie vlastními silami dokonce volat servisáka, který přifrčel s notebookem a zprovoznil mu to doma v garáži. Pryč je doba, kdy jsme si takovéto ptákoviny dělali běžně sami a bez problémů. Dnes i vyměnit si sám prasklou žárovku ve světlometu je u některých vozů docela fuška.
Ještě jsem zapomněl na důležitou věc: doufám, že jsi neodpojil + akumulátoru za chodu motoru. To by pak mohlo platit to, co říká dubraro.