dudu

Zní níže uvedený text nevěrohodně?

KZ Lety Arbeitslager a jeho pravdivá historie, která se dnes nehodí!
Cikáni v ČR chtějí svůj vlastní holokaust kvůli tomu, že je Eliášova protektorátní vláda chtěla ubytovat a naučit práci? Na pozemcích rodiny Karla Schwarzenberga se dralo peří, pralo a žehlilo prádlo a sváželo dřevo z lesů. Tábor byl obehnaný dřevěným laťkovým plotem a na práci Cikánů dohlíželi čeští četníci. Pamětnice vzpomíná, jak si Cikáni raději navzájem lámali ruce, aby nemuseli pracovat!
• Z domova únor 4.2018

Nejlepší odpověď
autacek

72/1939 Sb. Vládní nařízení ze dne 2. března 1939 o kárných pracovních táborech.

§ 4
Určení osob pro kárné pracovní tábory.
(1) Do kárných pracovních táborů mohou býti zařaděni:

  1. osoby práce se štítící, které dovršily 18. rok věku a nemohou prokázati, že mají řádným způsobem zajištěnu obživu;

Co jsem slyšel, tábor prý provozovali Češi, ještě před válkou.

Dnes jsme to dopracovali tak, že nejenom že o nikom nemůžeme říct, že se štítí práce, ale ještě tyto skupiny, jež tvořily hlavní osazenstvo těchto táboru, dotujeme penězi, aby neloupili a nekradli a měli od nás základní obživu zajištěnou, včetně střechy nad hlavou, tak že se mají mnohdy lépe, než pracující člověk.

Další odpovědi
Kepler

Netroufám si posoudit. Kde není důkaz, nebo aspoň několik hodnověrných svědků, stavím se k tomu rezervovaně. Můj názor není důležitý, ale věřím, že cikáni by toho byli schopni. A nejen oni, případy sebepoškozování jsou poměrně běžné u všech lidí.

Mc Merkurion

…a tak můj názor je shodný, jen nevim, jestli tohle nebude patřit k oněm mizejícím otázkám …

… dovolím si připodotknout, že za státní peníze se vykupujou areály cikánských KT (například Hodonínek https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hodon%C3%AD­nek je již vykoupen) a na druhou stranu, kde nebyli cikáni, tak ticho po pěšině (jen namátkou: tábor ve Svatavě na Sokolovsku https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/koncentracni-tabory-ceska-republika_170508143­8_jaj ; Chrastava https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Koncentra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor_Chras­tava ; Pobočný koncentrační tábor Brno https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pobo%C4%8Dn%C3­%BD_koncentra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor_Brno ; Koncentrační tábor Nová Role http://www.bbc­.co.uk/czech/do­mesticnews/sto­ry/2005/05/050512_cz_con­centr_camps_pckg­.shtml ; Skrochovice http://www.opavske-slezsko.cz/tu­risticke-informace/vyletni-cile/ostatni-cile/byvaly-koncentracni-tabor-ve-skrochovicich-30_68.html ) … takže jde vlastně o co? ukázat, že nejsme rasisti a proti romům, tak vykoupíme za draho vepřín, abychom tam postavili malý pomníček, když jinde stačí jen ten pomník a to si jej ještě postaví z vlastních zdrojů obec: Koncentrační tábor Gross Rosen, pobočka Rychnov u Jablonce nad Nisou http://www.rychnov­jbc.cz/_33829_k­oncentracni-tabor-gross-rosen,-pobocka-rychnov-u-jablonce-nad-nisou-/ … doporučuji přečíst tento článek: http://www.zwit­tau.cz/WEB/le­ty.htm vychází „z knihy „HISTORIKOVÉ A KAUZA LETY“, kterou vydal Historický ústav Akademie věd ČR“ a o Schwarzenbergrovi se mluví zde: https://wave.roz­hlas.cz/americ­ky-badatel-paul-polansky-cesi-se-boji-prijmout-tabor-smrti-lety-jako-dalsi-5213124 … zdroje nejsou aeronet …

ivzez

Tábory pro cikány (tehdy šlo i op tzv. „bílé“ cikány)
vznikly v Německu, Rakousku, Protektorátu a Polsku.
Mapa táborů: http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/res.cgi?lan­g=de&filename=da­ta/hist/holo/fi­nal.res.xml&id=4

»Lety
Auf Initiative der tschechischen Protektoratsbehörden wurde 1940, nahe der südböhmischen Stadt Lety, ein „Zigeunerlager“ errichtet. Es handelte sich um das erste Lager auf ehemals tschechischem Territorium, weitere wie Hodonín (nördlich von Brno/Brünn) sollten folgen. Lety war zunächst – im Sinne der „präventiven Verbrechensbekämpfun­g“ – als „Umerziehungslager“ für vermeintlich „arbeitsscheue“ und „asoziale“ Roma und Sinti konzipiert. Tatsächlich handelte es sich um ein konzentration­slagerähnliches „Arbeitslager“, in dem Roma und Sinti nicht wegen ihrer vermeintlich fehlenden Arbeitsbereit­schaft, sondern einzig und allein aufgrund ihrer „Rassenzugehörig­keit“ interniert wurden.

Die insgesamt 2.000 Internierten wurden unter anderem von Fürst Karel Schwarzenberg zur Zwangsarbeit verpflichtet. Die Lagerbedingungen waren ebenso entsetzlich, wie sie zuvor am Beispiel der österreichischen Lager beschrieben wurden. 600–700 Personen starben an Unterernährung und den Seuchen; ein Großteil der Überlebenden (ca. 1.000) wurde nach Auflösung des Lagers 1943 nach Auschwitz deportiert. Die in Lety Ermordeten wurden in Massengräbern verscharrt. In den 80er Jahren wurde hier eine Schweinefarm errichtet. Proteste von Roma-Vertretern, die diese ungeheuerliche Pietätlosigkeit anprangerten, blieben ungehört. Erst 1995 kam es, in Gegenwart von Václav Havel, zur Enthüllung eines Gedenksteins.«

Zdroj:
http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/hist/holo/cam­ps.de.xml

Čeští Romové:
http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/ethn/groupscz/cz-czech.de.xml

Slovenští Romové:
http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/ethn/groupscz/cz-servika.cs.xml

Rassismus und Antiziganismus:
http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/hist/moder­n/19-racism.de.xml

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku žilo v roce 1939 kolem
7.000 Romů a Sinti, z nichž válku přežilo jenom asi 600 osob
(tj. necelých 10 % z původního stavu).

Záměr nacistů byl vyhladit i Cikány, byli na řadě po „vyřešení židovské otázky“. Cílem nebylo „naučit Romy pracovat“, ale internovat je a následně transportovat do Polska (Auschwitz, Birkenau).

Die „Endlösung“:
http://rombase.uni-graz.at/cgi-bin/artframe.pl?src=da­ta/hist/holo/fi­nal.de.xml

Na webu univerzity Graz najdete řadu dalších zajímavých informací:
http://rombase.uni-graz.at/cd/sitemap-fs.cs.html
(česky; většina informací je v němčině nebo angličtině)

Většina odkazů vede na německy psané stránky.
_________

Poznámky:
Nazvat dřevěné baráky s nedostatkem vody a hygieny „ubytováním“
a nucené práce „snahou naučit Romy pracovat“ není eufemismem ani
když zavřu obě oči a nasadím si opřes ně ještě klapky.
(Němci Židům také „nabídli ubytování a učili je pracovat“?)

Zlehčovat holocaust jenom proto, že se týkal menšího
počtu osob než v případě Židů není podle mne na místě.

______

Bude-li zájem, mohu doplnit další odkazy.

Mc Merkurion

autacek: … zde to máš v dobovém tisku: https://stars24­.cz/pictures/pho­to/2014/06/13/bm0o0205_r­esize-1402692442-c0748e97.jpg zdroj: http://domaci­.eurozpravy.cz/po­litika/194210-zeman-stavi-zisk-nad-lidske-utrpeni-prazdne-plochy-vytvari-svymi-vyroky/fotografie-22263 a zde ještě lepé: https://www.go­ogle.cz/imgres?im­gurl=http%3A%2F­%2Fwww.romea.cz%2Fim­g_upload%2F03ec66a­c77713bab242255f6194ad3f­f%2Fvyhlaska-soupis.jpg&im­grefurl=http%3A%2F­%2Fwww.romea.cz%2Fcz%2Fz­pravodajstvi%2Fdo­maci%2Fbrno-si-pripomnelo-prvni-hromadny-transport-romu-do-osvetimi&docid=laq­H2OL6_wgOgM&tbnid=9qlf­cJpYZ1FV0M%3A&vet=10a­hUKEwiAjOyrvav­ZAhUFXCwKHdkBDgwQ­MwhDKAUwBQ..i&w=600&h=9­10&bih=594&biw=1229&q=t%­C3%A1bor%20le­ty&ved=0ahUKE­wiAjOyrvavZAhUF­XCwKHdkBDgwQMwhDKA­UwBQ&iact=mrc&u­act=8 zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=t%C3%A1­bor+lety&tbm=is­ch&tbs=rimg:Cf32bpaj­pT3eIji0dVhn8d8st­qNEGq-udIVCqB9DoEm_1yN­b8Q9ceWvISevap­X3CaWGdRs_15nC5LJ­Uy0RWigLYTrp2y­oSCbR1WGfx3yy2E­avRkLsqG8SUKhI­Jo0Qar650hUIR97fFMau­US-4qEgmoH0OgSb_1I1hHwSJU­89e8V-CoSCfxD1x5a8hJ6­Eflooa4zoB1RKhIJ9­qlfcJpYZ1ERlaq­H2OL6_1wgqEgmz_1mcLkslTL­RGfqa8JtTQmUCoS­CRFaKAthOunbE­es6YlCqXlvz&tbo=u­&sa=X&ved=2ahU­KEwj52dqzr6vZA­hUJ6KQKHWRoC0QQ9C96BA­gAEBw&biw=1229&b­ih=594&dpr=1.56#im­grc=_fZulqOlPd4MGM:

Mc Merkurion

… dovolím si připodotknout, že za státní peníze se vykupujou areály cikánských KT (například Hodonínek https://cs.wi­kipedia.org/… je již vykoupen) a na druhou stranu, kde nebyli cikáni, tak ticho po pěšině (jen namátkou: tábor ve Svatavě na Sokolovsku https://www.i­rozhlas.cz/… ; Chrastava https://cs.wi­kipedia.org/… ; Pobočný koncentrační tábor Brno https://cs.wi­kipedia.org/… ; Koncentrační tábor Nová Role http://www.bbc­.co.uk/… ; Skrochovice http://www.opavske-slezsko.cz/… ) … takže jde vlastně o co? ukázat, že nejsme rasisti a proti romům, tak vykoupíme za draho vepřín, abychom tam postavili malý pomníček, když jinde stačí jen ten pomník a to si jej ještě postaví z vlastních zdrojů obec: Koncentrační tábor Gross Rosen, pobočka Rychnov u Jablonce nad Nisou http://www.rychnov­jbc.cz/… … doporučuji přečíst tento článek: http://www.zwit­tau.cz/… vychází „z knihy „HISTORIKOVÉ A KAUZA LETY“, kterou vydal Historický ústav Akademie věd ČR“ a o Schwarzenbergrovi se mluví zde: https://wave.roz­hlas.cz/… … zdroje nejsou aeronet … tímto chci jen potvrdit, že i jiné zdroje uvádějí stejné tvrzení (samozřejmě ne ty proromské, ale ty přeci taky nemůžeme v tomto ohledu brát jako objektivní) …

dudu

KZ Lety vznikl v roce 1940 na popud říšského protektora Konstantina von Neuratha, který pověřil Eliášovu protektorátní vládu, aby implementovala do českého zákonodárství německé předpisy o trvalém bydlišti. V Československu byla potulka trestným činem již od počátku 20. let, ale české úřady to řešily už tehdy jinak, ustanovením tzv. správního bydliště. To byla v podstatě
futuristická vize dnešní doby, kdy jsou bezdomovci zapsáni s trvalým bydlištěm na obecních nebo městských úřadech. Český zákon z roku 1937 zakazoval potulku a ukládal povinnost registrace k trvalému pobytu. Správní bydliště bylo kočovným Cikánům přidělováno v místě záchytu četnictvem. Jednalo se tak pouze o úřední udělení bydliště, které se použilo v případě úmrtí Cikána,
kdy pohřeb zajistila radnice, na které byl Cikán zapsán s úředním bydlištěm. Jenže po vzniku Protektorátu Čechy a Morava toto německým úřadům nestačilo. Potulování se českých Cikánů po Říši bylo nepředstavitelné, a tak Eliášova vláda dostala doslova nadlidský úkol.
České cikánstvo mělo dostat fyzická trvalá bydliště a pod dozorem českého četnictva mělo být cikánské etnikum naučeno manuální práci a obživě a tím i práci pro Říši, jako všichni ostatní občané Protektorátu. Jaké horory z toho vznikly, to vyprávějí pamětníci, kteří sloužili na pozemcích Schwarzenbergovy rodiny, na kterých tábor v Letech stál. První Cikáni byli dopraveni do tábora
v Letech na podzim 1940 a scény, které se strhly v táboře, nemají obdoby. Cikáni křičeli, že nebudou v domcích bydlet, protože chtějí bydlet ve stanech a v povozech. Kamna a plotny na vaření viděli poprvé v životě. První noci spali venku před domky a noční dozor 4 českých četníků a velitele neměl sílu je do domků dostat.
V pracovním táboře měli Cikáni vykonávat manuální práci pomocného charakteru. Z nedalekého statku byly přiváženy zabité kachny, husy a slepice a úkolem cikánských žen v táboře bylo draní peří. Nechápaly, co se po nich chce, protože Cikáni peří nikdy nedrali a opékali slepice na ohni i s peřím. Místo draní peří začaly cikánské ženy slepice a kachny okamžitě péct na ohni rozdělaném
před řadovými ubikacemi. Četníci přiběhli s vědrem vody a oheň uhasili. Cikánské ženy se na četníka, který oheň uhasil, vrhly a začaly mu nadávat a tlouct ho do obličeje. Incident zastavil až varovný výstřel kolegy z pistole do vzduchu, vzpomíná paní Martínková, která jako malá dívka měla tatínka jednoho ze zaměstnanců tábora a poskytla naší redakci informace a rozhovor.
Stejně tak do tábora přicházely zakázky na praní prádla a žehlení, jak vyprávějí pamětníci, jak každé pondělí a čtvrtek přijížděly z Písku auta s prádlem. Jednalo se o ložní prádlo z nemocnic, ústavů apod. Muži pracovali na lesních pozemcích Schwarzenbergovy rodiny. Nakládali popadané dřevo a klestí v lesích, delší kusy rozřezávali a nakládali na koňský povoz. Pamětníci vzpomínají, jak někteří Cikáni měli takový odpor k práci, že si pilou v lese zkusili přeříznout žíly na rukách. Jindy byly známy případy, že schválně vložili svoji ruku do loukoťového kola povozu při svážení dřeva, aby kvůli zlomenině nemuseli dalších několik týdnů pracovat. Tábor v Letech byl zřízen Ministerstvem vnitra Protektorátu Čechy a Morava a dozor v táboře vykonávalo české četnictvo (tehdejší policie).
Pracovní tábor nebyl obehnán ostnatými dráty, ani strážními věžemi, protože šlo o pracovní tábor. Jednalo se o převýchovné zařízení, které mělo naučit Cikány socializaci, životu v pevných stavbách se zdmi a střechami a k životu na jednom místě, kdy se budou umět živit prací a nikoliv potulkou a
drobnými krádežemi. Pokřivování historie je naprosto nepřípustné. Z tábora bylo do Osvětimi přesunuto za celou dobu existence tábora něco přes 400 Cikánů, kteří dlouhodobě odmítali pracovat a způsobovali si zranění.
Protektorát je nemohl chránit, protože v záznamech měli uvedeno, že nechtějí pracovat a socializace je u nich vyloučená. Do roku 1942 nebyl tábor výslovně určen jen pro Cikány, ale od roku 1942 došlo k jeho přejmenování na Cikánský pracovní tábor. Provoz tábora byl plně v dikci českých úřadů, které se snažily zabránit potulce cikánských skupin po území Čech a Moravy, protože to přímo ohrožovalo status Protektorátu udělený Praze Berlínem.
Podmínkou existence Protektorátu byla schopnost české vlády udržet v zemi klid, pořádek a dokonalou evidenci a znalost o pobytu obyvatel. Cikáni tuto podmínku nesplňovali a protektorátní vládě nezbývalo nic jiného, než soustředit jejich pobyt do pracovních táborů pod dohledem četníků.
Dnes už se téměř zapomíná, že několikrát za celou dobu války hrozilo, že Berlín odebere Praze status Protektorátu a implementuje v zemi stejný režim jako v Polsku, tedy okupační německou vládu. Protektorát umožňoval relativně volnou samosprávu země bez zásahů Německa, což v dané době bylo spatřováno jako nejlepší možnost přežití národa. Mimochodem, stejný model
zvolila Francouzská republika ve Vichy, která se odtrhla od Francie a požádala Berlín o “protekci”, které Berlín vyhověl.
Tábor byl zrušen již v roce 1943 a velká část Cikánů byla, světe, dive se, propuštěna, obvykle šlo o ty, kteří měli zajištěnou nebo přislíbenou určitou jednoduchou práci a zejména trvalý pobyt. Zbytek Cikánů byl přemístěn do dalších pracovních táborů. Naprosto není jasné, proč se na Wikipedii uvádí, že šlo o genocidu, když v roce 1945 bylo na území ČSR více jak 70,000 Cikánů,
zatímco do Osvětimi jich bylo z KZ Lety odsunuto jen něco přes 4 stovky za dobu celé II. sv. války.
Pokud budeme označovat 400 Cikánů odsunutých do Osvětimi za genocidu, potom si budeme sami
sobě lhát a pokřivovat historii, protože jenom během Heydrichiády a po ní zemřelo a bylo popraveno na 20 tisíc českých občanů. A ti zemřeli ne kvůli tomu, že by kočovali po republice a živili se krádežemi, ale jenom kvůli tomu, že byli občany národa, jehož hrdinové provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Tábor Lety by měl být historickým odkazem na nezdařený pokus resocializace Cikánů a jejich změnu života od kočovného potulování a krádeží k usazenému životu a poctivé práci. Nesmíme dovolit, aby cikánské neziskovky zneužívaly historické události okolo Židů k tomu, aby historii Cikánů za II. sv. války udělovaly stejný mamutí rozměr hromadného vyvražďování a holokaustu,
který postihl v Evropě etnické Židy. Už dost na tom, že se dnes překresluje historie osvobození Československa. Nesmíme připustit, aby stejné pokřivení potkalo i historii Cikánů, které se protektorátní vláda snažila socializovat.
VKŠéfredaktor
AE N

ivzez

Dovolím si ke zkopírovanému článku připojit odkaz:
https://aeronet­.cz/news/kz-lety-arbeitslager-a-jeho-pravdiva-historie-ktera-se-dnes-nehodi-cikani-v-cr-chteji-svuj-vlastni-holokaust-kvuli-tomu-ze-je-eliasova-protektoratni-vlada-chtela-ubytovat-a-naucit-praci/

aliendrone

Týýýý dylyno gádžovská chuji zajebáný!!! To je lééééž a dyžgrymynáce!! Ja ti ukážu ty…pocéééém!!! ;) :D :D

xxxxxxxxxx

No já tam nebyl, ale babička mi říkala, že cikáni ze všech NEJVÍC bojovali proti Němcům – a začli s tím hned po 9.5.1945 v Su­detech, kde především zachraňovali majetky odsunutých, aby nepřišly vniveč. ;)

Dnes je obtížné rozhodnout čemu/komu věřit, ale naše bábi (i když to byla jen prostá selka), ta měla VŽDYCKYpravdu! :D :D :D