Zneužití blankosměnky

Chtěl bych se zeptat, zda a jak je chráněna např. známá osobnost, po níž běžně fanoušci chtějí autogramy (sportovec, umělec, …), před tím, aby někdo vzal prázdný papír, na který se mu ta osoba podepsala, jak je v praxi běžné, a doplnil na něj údaje, které by z něj dělali směnku. Jednalo by se přece o klasickou, v našem právu akceptovanou, blankosměnku, dohoda o jejím vyplnění navíc může být i ústní a důkazní břemeno má v námitkách ten, proti komu byl podán směnečný platební rozkaz (sportovec, umělec). Jak se tedy může proti tomuto bránit osoba, jejíž podpis by mohl být takto zneužit?

Nejlepší odpověď
anonym

Celebrity při autogramech jsou dostatečně soudné, aby nepodepisovali prázdný papír a už rozhodně ne na konec papíru, ale zásadně na začátek, takže cokoliv by se připsalo dodatečně, nemá žádnou právní souvislost s dodatečným textem.
V případě zneužití by se osobnost bránila pokazem na padělání a podvod a předkladatel by musel soudně prokázat oprávněnost a pravost. Stejně tak lze podat trestní oznámení, kdy součástí prošetření jsou odborné i grafologické posudky, zda se vůbec dotyční znali a byl-li nějaký důvod k placení smyšlených částek, fiktivních půjček apod.
Proti platebnímu rozkazu je možné podat odpor s uvedením důvodů a soud posuzuje oprávněnost. Nakonec by trest dostal podvodník.
Toto je laická otázka, podobné podvody se provádějí daleko sofistikovaněji, ale pro návodnost nebudu uvádět příklady.

Další odpovědi
tom004

Pro Dr.Axl:

http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/blankosmen­ka-45592.html

Drap

Myslím, že toto by asi nevyšlo!

anonym

Ad tom, díky za odkaz, nechal jsem se zmást zdánlivým překlepem, protože biaco znám nejen já, ale i wikipedia, kdežto blanko wiki nezná. Jinak argumenty zůstávají v podstatě tytéž.