Filip84

Znáte / znali jste někoho, kdo byl zaměstnancem Strany?

Přirozeně, že primárně mířím na Komunistickou stranu Československa za Republiky Československé (1948 – 1959) a Československé socialistické republiky (1960 – 1990), přirozeně pokud by tu byl někdo, kdo v té době žil v DDR (nebo jiném státě lidově demokratického tábora), případně třeba byl ve styku s lidově demokratickou cizinou, a se stranickými pracovníky zahraniční Strany (zde SED – Sozialistische Einheitspartei Deutschlands), tak, přirozeně, sem s tím.

Hlavně pro ty mladší, nebo pro ty, co se vůbec nevěnují společenským vědám, se sluší vložit vysvětlující doušku, totiž, že KSČ za minulého régime nebyla Partei, jako dneska, třeba, ODS, nebo, co já vím, klidně i ta KSČM. Ne, strana měla tzv. vůdčí úlohu ve státě, a proto měla rozsáhlou infrastrukturu, byl to vlastně takový stát ve státě, byrokratický moloch, který sestával z ústředního výboru (ÚV KSČ), krajského výboru (KV KSČ), okresního výboru (OV KSČ), až po závodní výbor Strany, uliční výbor Strany, místní organisace atp. Po OV KSČ byli straničtí pohlaváři, de facto, státní zaměstnanci, no a samozřejmě, že protože budovy OV a KV KSČ byly neskutečná monstra, tak se musely uklízet, měly vrátného, služební vozidla, a tedy i chauffeury, no a tak podobně.

Kolují o tom rozličné zkazky, například to, že vrátného na OV KSČ za normalisace často dělal kdejaký bývalý podnikový ředitel. Nebo, naopak, že i uklízečka na OV či KV KSČ byla prověřený kádr a agentka StB. Prostě: různé.

Máte někdo osobní zkušenost? Ať už jste pracovali přímo pro KSČ, jako cokoli, od tajemníka až po kotelníka, nebo někoho takového znáte, bavili jste se o tom, nebo vás, třeba, jako malého fakana vzala matka s sebou na OV KSČ, protože tam šla za účelem nějaké stížnosti za soudruhem tajemníkem? Podělíte se?

Nejlepší odpověď
da ny

Celý život pracuji ve zdravotnictví (státním a od r. 1994, kdy byli lékaři z některých oborů „vyhnáni do soukromého sektoru“ a jiní se „odvážili“ po roce 1995 a. 1998.
Pro KSČ jsem nikdy nepracovala jako zaměstnanec a ni člen strany.
Jak jsem již několikrát zmínila, 98% lékařů ČSSR bylo v KSČ!
VUML měl jen okresní „šéf lékař“ Patřilo pod něj asi 100 zdravotníků v okrese (stomatologové, sestry a laboranti, sanitářky). Vedoucí zubní laborant ve vedlejším městě měl také VUML. Náš vedoucí nebyl ani v KSČ, úsekový vedoucí též ne.

ANO znala jsem několik zaměstnanců místní OV KSČ.

Mám pocit, že tomu věnujete příliš mnoho a zbytečné pozornosti 😉 Všechno je vždy o lidech a v různých dobách to i na jednom pracovišti bylo a chodilo jinak.
Bydleli jsme v bytovém domě (2 vchody po 6 bytech) 2. kategorie (bez TUV), ve vedlejším vchodě bydlel předseda OV KSČ. Byl to „normální“ člověk, úředník. V roce 1972 jsme se přestěhovali na sídliště do 1: kategorie. Soudruh se stěhoval 2 roky před námi do středu města.
Po revoluci, pár let pracoval b Německu jako popelář a byl v těžkém balíku 😉
Měl dvě dcery, jedna byla prodavačka, druhé zdravotní sestra.
Paní na úklid byla žena s čistým trestním rejstříkem a žádná soudružka… Vrátného dělal bývalý policista, který byl po nehodě v invalidním důchodu (žádný bývalý ředitel).

Je možné, že někde v Praze apod. byla „pakárna“. Tady v Bohem a politiky zapomenutém kraji (před i po revoluci), běžel život v pohraničí trochu jinak, než ve středu republiky.
Menší buzerace a „pakárna“. TĚŽKO nám tady mohl někdo VĚŠET BULÍKY na nos. Poslouchali jsme Německá radia i Svobodnou Evropu. Sledovali zábavné programy, hudební, zprávy německých programů TV. Nemuseli jsme kupovat u vexláků drahé desky zahraničních skupin Vše jsme si nahrávali na kotoučové a já od 14 let na kazetový magnetofon.
Bony jsme měli od místních důchodců za polovinu či o třetinu levnější, než Pražáci. Západní Němci sem do lázeňského trojúhelníku jezdili celá léta (také prodávali marky). ŽILO a dodnes tady žijí spousty Němců (a smíšených manželství, v celém 3 okresovém kraji).
Rodiny se vždy navštěvovali (jen někdy nemohla odtud za příbuznými vycestovat celá rodina, jen část, museli se prostřídat). Rozhodovali o tom ROH a nižší i vyšší vedoucí zaměstnanci. Ti vyšší na Ne/doporučení těch nižších (soudruhů i nestraníků). Závist a msta kvete v každé době 😉 Vše je o lidech a v lidech (třešně, růže nebo pták…).
Takže pro mne je Vaše otázka úsměvná a plná rádoby senzace 😉

Další odpovědi
elkon

S ohledem k mému věku, je jasné, že jsem znal řadu lidí, kteří byli ve straně a nebo třeba i ve vyšších funkcích v stranických orgánech města. Není to nic divného.

Rokio

Neznám. S mámou jsem se občas bavil o době před Sametovou revolucí a s kolegy v práci rovněž.

Mě se ale tato otázka moc netýká, protože jsem mladík, který v té době ani nežil.

Drap

Každý kdo v té době žil, musel někoho takového znát. I já jsem jich znal několik, stejně tak jako znám i dnes některé pracovníky různých stran.

paul1

Jednou jsem si tam šel stěžovat na problémy, které jsem měl s jedním straníkem v podniku a nemohl, či nedaly se tam vyřešit. Okresní tajemník mne vyslechl, přemýšlel, potom někomu volal a potom mne poslal domů. Jako zázrakem jsem měl potom od soudruha (říkali jsme mu maduho – malé důležité ho…) pokoj.

cappuccino

Zamestnancem strany? Snad clenem strany?

Filip84

cappuccino: Ne, proto to popisuju tak obsáhle v zadání otázky, že Strana – u nás KSČ – byla byrokratický moloch, jakýsi stát ve státě, který vlastnil spoustu budov, vozidel atp., no a samozřejmě na svůj provoz zaměstnával zaměstnance.

Vedoucí okresní tajemník byl zaměstnanec strany, ale stejně tak uklízečka, co uklízela OV.

Co je na tom k nejasného? 😃

da ny

Pro Filip84
Jen malá OCHUTNÁVKA, tehdy v ČSSR, z TV jen černobíle
8 tř. ZŠ, diskotéka na školandě (1973/74)
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=HxsNy4No­ZUs
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3SwaF3LWqvo
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=P9uvpr_gm64
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qBdFA6sI6-8
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=GUpGRXT18R8&lis­t=RDjIbAoz8ih­LY&index=10
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UogPgnYoJ0M
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Wv5mEMvJop0
Tady ni bylo 13:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Nras3c8r45k
To nyla menší divočárna 😉
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=EzSZXkhqM4g

da ny

A ještě malá douška.
Do roku 1996 nám tady na západním pohraničí „prd“ chybělo.
Pak šlo všechno z kopce a do háje...... 😉
Komouši nám dávali i „pohřebné“, každý rok 2 000 Kčs a rizikový příplatek v oboru 700 Kčs od r. 1990.
Po revoluci a roce 1994, nám všechno vzali 😉

Filip84

dany: To jsou ty okresy Cheb, Falknov, Karlovy Vary, ne? Nebo se mýlím?

da ny

Tak znovu a lépe…
Bingo ! 😉
Mám osobní zkušenosti ze Sokolova a Karlových Varů. Příbuzně na Chebsku. V celém kraji (a pak v Jižních Čechách, rodiče byli oba ze 6 dětí).
Na návštěvy jsme často a na houby jezdili ke strejdovi do Lipné.
Jak u nějaké chalupy zastavilo auto, hned projel kolem vojenský gazík.
V Polné, na rotě jsme museli nahlásit počet osob/věk, kdo jde do lesa. Borůvek tam rostly lány. Hub také, na lišky se chodilo s kosou 😉
. Jednou nás přivedli pohraničníci k sobě se samopaly. Tety se s námi zatoulaly moc „hluboko do lesa“. Bylo mi 12 let. Tetu velitel vítal už z dálky (strýc byl hajný, pak bydleli v Hazlově. Vojáci nás nakrmili a hráli jsme si se štěňaty.
Také se chodívalo na hony. Němci si za marky mohli vystřelit na srnčí a na kančí. A těch pár pojmenovaných kousků se „šetřilo“, aby valutový byl příjem do státní kasy 😉 Maso zbaštili místní, někdy si platili Němci i „žranici“.
Dnes se divočáci pomnožili tak, že máme strach jít na procházku nebo do lesa 🙂 Na kolonády ve Varech a mariánských Lázních, se nedostanou. Ve Františkových Lázních, téměř ano. 😉

Filip84

dany: Tam já to znám, tož nebo znám, no, mám to projeté na kole, od Aše po Roßbach, takže i Hazlov, že jo, Štítary, ještě starý Bahnhof v Roßbachu, teďka je tam už jenom bouda, myslím, že podle stejného plánu, jako u nás.

Takže ano, dokážu si to živě představit, ty pohraničníky, lesy plné hřibů, jahod a borůvek, a tak! 👌👍😎😃

To ještě, když jezdil Excelsior, no tak co, tak po 10:00 PM odjížděl z Cieszyna, tak já jsem vyjel, od nás, tak, abych byl po deváté v Cieszynu, teďka kolo jebnul do bagážního vozu, já si zaplatil lůžko 1. třídy, takže jsem zanoroval, konduktorovi jsem řekl, ať mne zbudí, než přijedeme do Karlsbadu, no, a někde u Svinova jsem šel spát, co se tak pamatuju. Teďka jsem se vzbudil v Holešovicích, protože tam to stálo, tehdy, snad hodinu a půl, se šíbovalo, co byly spací vozy z Moskvy na Plzeň, a tak, no a to hlášení, že, mne vzbudilo vždycky. Pak jsem zase zaspal a většinou už jsem se stejně někde za Chomutovem budil sám. Pak jsem se najedl, a v Chebu už jsem byl fresh jako jahoda, vytáhl kolo no a valil. Nebo jsem vystoupil, jednou, ve Falknově, no a zase nějak po čtvrté odpoledne odjížděl Excelsior zpátky, a po osmé ráno byl v Cieszynu.

Jenže teď bych musel jet autem, nebo jet přes den a někde se tam ubytovat, což máš zbytečné náklady navíc, že jo – lůžko, i když máš oddíl pro sebe, je mnohem levnější, než nějaký nocleh. Takže je to pryč.

da ny

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

Zjentek – jsi opravdu tupec, opět jsi nepochopil o co jde. Vysvětlování nemá smysl. Magor z Kauflandu tvůj vzor.

Filip84

Rokio I. Kauflandský: Tak proč na to, zase, odpovídáš, jako? To je, jak s tím auťákem: na tohle jsem se přeci neptal, ne? 🙄😅

Filip84

elkon: A nemáš nějaký příběh, co já vím, dobrou, nebo špatnou, zkušenost, za ty roky, o který bys se chtěl podělit?

elkon

Filipe – v té době to pro mě byli lidé jako každý jiný. Neměli se mnou nic společného, pouze jsem je znal a nijak blíže jsem je nezkoumal. Asi právě proto, že pro mě neměli žádný zvláštní význam. Vzpomínám si ale na mého souseda, který vystudoval „strojárnu“, pár let se někde oboru věnoval, ale pak se dal do služeb CO a vypracoval se na funkci okresního náčelníka s hodností podplukovník a nosil vojenskou uniformu. Jak to fungovalo, že nosil uniformu nevím. Do penze šel v pětapadesáti. Pobíral nějakou výsluhu až do doby věku běžného důchodu a ještě si při tom někde v civilu přivydělával. Byl prostě „za vodou“. Umřel tuším ve věku nějak po sedmdesátce.

Filip84

elkon: Vidíš to, já mám známého, on je zástupce kastelána, no a jeho koníček je právě civilní obrana, on i zná, docela, takové ty pozorovatelny, a tak. On by věděl, ale já s ním budu asi až v létě, až pojedu do Losin.

Dobrý příběh! 👍