Avatar uživatele
anonym

Znáte význam slova BASTA?

mé děti to nedávno začali používat a já se toho slovíčka začínám taky držet takže až odpovím A BASTA bude to všem jasné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? panenka, annas, Miroslavst před 4979 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
1popelka1

My jej používáme ve větě -
„A basta!“ → „A dost!“ nebo taky
„A bude to tak, jak říkám, a basta! → "Bude to podle mě a tímto diskuzi končím.“

Nevím, možná má i další významy…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Hledal,nenašel. Přijde mi to tak,že by TO mohlo mít původ v maďaršťině.Ale já nemtudom.
Tenhle výraz znám jako „Bastafidli“.
Ve smyslu-konečná,hotovo,šmy­dra.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
panenka

Basta znamená a hotovo například se říká Vdáš se a basta.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

u nás se říká basta fidli(y).
Prostě a je to tak. hotovo, konec, amen. Prostě basta.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

v daném významu se používá i v němčině (… und basta!), bude zřejmě poměrně rozšířené

před 4979 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

všechny vás musím pochválit,jste šikulky pochopili jste, tak ode dneška se už nebudu rozčilovat jen velkým písmem napíšu A BASTA,to malinkaté slovíčko má podle mě tak veliké kouzlo

před 4979 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Citoslovce basta vyjadřuje v češtině, jak píše Slovník spisovného jazyka českého, rozhodnou vůli přestat s něčím; když řekneme basta, jako bychom řekli konec!, eventuálně dost! Přestože se v češtině toto příslovce běžně používá a každý jeho význam zná, není to slovo české. Naši předkové ho přejali z italštiny, kde stejně psané a stejně vyslovované slovo basta znamená dost!, eventuálně to stačí! Takže je všechno jasné, ta organizace, s níž jsem dnešní povídání začal, je italská a její ideologii lze vyjádřit slovy „to stačí“ , slovo basta v jejím názvu je totéž basta, které používá každý Čech ? například ve větě domluvil jsem a basta, eventuálně ve spojení basta fidli.
Basta pochází ze slovesa bastare, které znamená stačit a má s největší pravděpodobností řecký původ.

před 4978 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek