Znáte význam slova BASTA?

mé děti to nedávno začali používat a já se toho slovíčka začínám taky držet takže až odpovím A BASTA bude to všem jasné?

Nejlepší odpověď
1popelka1

My jej používáme ve větě -
„A basta!“ → „A dost!“ nebo taky
„A bude to tak, jak říkám, a basta! → "Bude to podle mě a tímto diskuzi končím.“

Nevím, možná má i další významy…

Další odpovědi
anonym

Hledal,nenašel. Přijde mi to tak,že by TO mohlo mít původ v maďaršťině.Ale já nemtudom.
Tenhle výraz znám jako „Bastafidli“.
Ve smyslu-konečná,hotovo,šmy­dra.

panenka

Basta znamená a hotovo například se říká Vdáš se a basta.

Miroslavst

u nás se říká basta fidli(y).
Prostě a je to tak. hotovo, konec, amen. Prostě basta.

quentos

v daném významu se používá i v němčině (… und basta!), bude zřejmě poměrně rozšířené

anonym

všechny vás musím pochválit,jste šikulky pochopili jste, tak ode dneška se už nebudu rozčilovat jen velkým písmem napíšu A BASTA,to malinkaté slovíčko má podle mě tak veliké kouzlo

annas

Citoslovce basta vyjadřuje v češtině, jak píše Slovník spisovného jazyka českého, rozhodnou vůli přestat s něčím; když řekneme basta, jako bychom řekli konec!, eventuálně dost! Přestože se v češtině toto příslovce běžně používá a každý jeho význam zná, není to slovo české. Naši předkové ho přejali z italštiny, kde stejně psané a stejně vyslovované slovo basta znamená dost!, eventuálně to stačí! Takže je všechno jasné, ta organizace, s níž jsem dnešní povídání začal, je italská a její ideologii lze vyjádřit slovy „to stačí“ , slovo basta v jejím názvu je totéž basta, které používá každý Čech ? například ve větě domluvil jsem a basta, eventuálně ve spojení basta fidli.
Basta pochází ze slovesa bastare, které znamená stačit a má s největší pravděpodobností řecký původ.