annas

Znáte význam slov – potměšilý, potutelný a poťouchlý?

Prosím uveďte i příklady na jejich užití?

Nemůže slovo potměšilý souviset se spojením „šít past“?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova potměšilý = záludný, pokrytecký, lstivý, potutelný
Užití:
Chlapec je vzdorovitý, potměšilý. (Jirásek) Příroda jest ukrutná, potměšilá a zlá moc. (Vrchlický) Celé noci nespím, moudří lékaři míní, potměšilý že neduh do jater se mi zhoubně zažírá. (Krásnohorská)
Výraz jejího obličeje nabyl vzezření potměšilého čtveráctví. (Mrštík) Revírník vyměnil s Martou potměšilý pohled (Vl. Mrštík)
Slovo vychází z označení člověka, který „potmě šije“, tajně něco chystá.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/vyznam-slova-potmesily

Další odpovědi
vagra

Pokusím se doplnit-
Potutelný úsměv,pohled,výraz-záhadný,nevíte,co si o něm myslet,nevypo­čitatelný,úklad­ný
Poťouchlý pohled,výraz,úsměv -zákeřný,lstivý,
V podstatě,by šla všechna, vámi uvedená slova zaměnit.
Šít past-/Kout pikle/-ano za tím se skrývá nějaký úklad-dalo by se zaměnit.