annas

Znáte význam slov hold x holt? Holt vzdáváme hold …

Inspirace k vložení otázky.

  1. Terry se ptala na užívání spisovné češtiny …
  2. V jedné otázce tazatel napsal: Hold, život není peříčko… Je to správně?

V užití těchto slov se hodně chybuje…

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Není, správně je „holt“.

„Hold a holt mají různý význam:
Hold – projev pocty nebo úcty (další význam je výkupné, vynucený poplatek ve válce)
Holt – povzdech; ve významu „inu, zkrátka a dobře““

http://blog.zde­nekvecera.cz/i­tem/piste-cesky-hold-%C3%97-holt
Doplňuji:
http://www.mo­jecestina.cz/gra­matika/c20090723­05-hold-x-holt.html

Další odpovědi
rosinka

Slovíčko „holt“ používáme když chceme zdůraznit to, co říkáme, a myslíme tím – zkrátka, prostě a jednoduše. Tak to myslel on, ale bohužel, znamená „hold“, vzdát někomu poctu. Někomu stačí zapamatovat si, jak to vypadá, když to vidí v určitém významu napsáno a pak se nesplete.

vagra

Souhlasím s Vojtěchem i Rosinkou.
Jen doplním, že ve Slezsku, se častěji místo vámi uvedeného „holt“, používá významově stejné slovo- „halt.“