Znáte v našem jazyce nějaké kontronymum?

Kontronyma jsou slova, jenž jsou naprosto totožná, ale mají více významů, z nichž dva jsou naprostá antonyma. Například slovo “personne” znamená francouzsky osoba, ale také nikdo. Najdete taková slova i v našem jazyce?

Nejlepší odpověď
quentos

Sám bych si teď nevzpomněl, ale jedno pěkné je ve Wikipedii: (něco) došlo – znamená a) že přišlo, a je tedy k dispozici, ale taky b) že to bylo spotřebováno, a tudíž to k dispozici není.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kontronymum

Další odpovědi
Justin1

Když jdeš na houby, tak buď najdeš houby (lesní houby), nebo se ti může stát, že houby najdeš (nenajdeš nic).

Když se řekne, že návrh padl (nebo nějaká možnost padla), může to znamenat, že ten návrh někdo předložil, nebo to může znamenat, že ho někdo smetl ze stolu.

Když ti někdo řekne, že děláš něco nějak, ptej se, jak to myslí. Může to myslet buď tak, že to neděláš a máš dělat, nebo tak, že to děláš a nemáš dělat.

Slovo „skončit“ se taky používá i tehdy, když někdo někde začne být. Když někdo skončí v nemocnici, může to znamenat, že byl hospitalizován a začíná svůj pobyt v nemocnici, ale nějaký doktor zase může skončit s prací v nemocnici a jít třeba do důchodu.

Takové kontronymum ve francouzštině může být i slovo „plus“. Jednou jsem ve Francii u dřezu viděl nápis: „Plus de nourriture dans l’évier !“ Zamýšlený význam je „Už žádné jídlo ve dřezu!“, ale můžeme v tom vidět i význam „Více jídla ve dřezu!“.

EKSOT123

Topit. Není to možná úplně přesné antonymum, ale moc tomu nechybí.

Rokio

Baba a stará.

Baba může značit mladou krásnou ženskou i starou babičku. Stará může být jak mladá, tak i stará.

elkon

Oko.
Oko tornáda.
Oko jako orgán.
Oko na punčoše.
Oko jako nástraha.
Oko na polévce (tuk).
Oko na plotě (pletivo).

Oko (orgán), které vidí a oko tornáda, které ničí.

Kelt

Těch slov je hodně a záleží na kontextu.
Třeba perla
V moři, krásný kus, klenot a pod.
Nebo něco hrozného, když na ples přijde někdo v pytli od brambor.

Nebo hodný
jako laskavý a milý
nebo velký, Nesla hodnou nůši na zádech – bylo to v jakési starší povídce.

Nebo je to pořádná ženská
tím můžeme myslet, že je pořádkumilovná, má uklizeno
nebo je to fyzicky silná žena.

Justin1

Jako něco podobného kontronymům mi připadají i takové věci jako služební jízda (jízda, při které není poskytována služba cestujícím), desetiminutovka na pět minut, půllitr (pokud vypadá jako půllitr, ale je menší nebo větší než ten opravdu půllitrový), slovenské slovo „desiata“ pro svačinu, která nemusí být v deset hodin, a slovo karanténa, které pochází z francouzského slova „quarantaine“ (jeho význam je „čtyřicítka“), ale používá se i pro izolaci, která netrvá 40 dnů.

quentos

elkon: a která dvě z nich jsou antonyma?