zjentek

Znáte účinný způsob/fintu, jak oživit či zrestaurovat časem vybledlou účtenku tak, aby písmo bylo znovu viditelné?

Něco existovat musí, vím, že neviditelné písmo se za použití určitých technik znovu objeví. Na netu jsem v souvislosti s účtenkami nenašela nic.

(Znáte to, účtenka časem vybledne a není dále nijak použitelná.)

Nejlepší odpověď
Schluker

Uctenka je nejspis na termocitlivem papiru. Po jejim zajrati cela zcerna a pri prehrati zase takrka vybledne. Jako prvni vybledne pismo, ktere bylo puvodne vytisteno. Ale je to alchymie s minimalni sanci na uspech…

Další odpovědi
Edison

To je pochopitelně probém, neb dost často se jedná o termotisk, tedy na termopásku bez tlaku na pásku, tedy bez reliéfních markant. Snad by bylo možno nějak obnovit tisk na klasicky tištěné účtence. Jako nejspolehlivější je udělat si co nejdříve kopii, případně ji ještě stabilizovat např. fotografickým, nebo jiným stabilizačním lakem pro grafické práce. Sám to používám na grafiku, ne ale na fotografie.

agentpv

každý takový účet ve firmě naskenujeme.