annas

Znáte původ spojení „spustit bandurskou“?

Nějak se mně nedaří nají původ tohoto spojení. Mám sice tušení, ale nejsem si na 100 procent jistá. Budete úspěšnější? Děkuji.

Význam je známý, ale klidně můžete doplnit.

Doplňuji:
Quentosi, díky. Tušení mě nezklamalo, ale ale podrobnosti jsem si nevybavila.

Nejlepší odpověď
quentos

pochází od pandurů – vojáků barona Trencka či tzv. turecké bandy (podle toho, že byli oblečení „po turecku“). Již sama hudba, kterou tento vojenský sbor, složený převážně z pěšáků, hrával, naháněla protivníkům hrůzu – odtud tedy toto spojení. Jednalo se tehdy o vůbec jedno z prvních vojenských hudebních těles v Evropě. Více viz zdroj

Zdroj: www.chorvatsko­.cz/tema/pandu­ri_trenck.html

Další odpovědi
kapka

Položme si tedy otázku, kdo to je bandur? Zřejmě někdo velice hlučný a výbojný, soudě z toho, v jakém významu se slovní spojení používá. Takže nejspíše nějací vojáci. Zde se něco o bandurech píše http://jarka.pe­regrin.cz/svec­.pdf

budu hledat dál

takže už hledat nemusím, Quentos ok.

panenka

Znamená to například když chlap přijde z hospody a žena na něj začne křičet -mluvit tomu se říká spustit bandurskou.