annas

Znáte původ přísloví „Kdo maže, ten jede?“ Co a čím se mazalo? Z čeho a jakým způsobem se mazadlo vyrábělo?

Nevíte, používá se toto „mazadlo“ ještě dnes?

Nejlepší odpověď
Elk

Mazadlem byla asi původně kolomaz na kola povozů – dnes vazelína, ale v přeneseném slova smyslu se dnes fakticky používá toto přirovnání k formě podplácení – bohužel…!

Další odpovědi
anonym

Je to příměr a je to staré jako lidstvo.
Mazadlem jsou,jak jinak prachy.
Když ještě peníze nebyly,tak cokoli,co bylo ceněno.
Lovci mamutů se podmazávali pazourky.

hanulka11

Myslím také,že v první řadě šlo o podplácení
Je pravděpodobné, že podmazati ‚podplatit‘ bylo skutečně spojováno s mazáním vozu, ale až druhotně, když se na původní souvislost už zapomnělo. Pro takovou možnost mluví přísloví podnes známé: „Kdo maže, ten jede

vagra

Staří formani znali z vlastní zkušenosti pravdu ukrytou v přísloví: „Kdo maže, ten jede.“ Své povozy mazali tenkrát kolomazí.
Kolomaz je černá mazlavá hmota, která sloužila pro mazání třecích ploch povozů, strojů aj. Je to vlastně dehet a ten se získával pálením smolnatého jehličnatého (nejlépe borového) dřeva v kamenných kolomazných mísách.
Historickou památkou na tento dnes již zapomenutý obor je kolomazná pec, která se v Čechách zachovala na jediném místě, mezi Plzní a Třemošnou nedaleko Kamenného rybníka
Je to kamenná, asi pět metrů vysoká kuželovitá stavba, postavená v druhé polovině 18. století.

Zdroj: http://oko.yin­.cz/33/kolomaz­na-pec/