Filip84

Znáte někoho, kdo má (k běžnému jezdění) sovětské (ruské, ukrajinské, litevské …) auto?

Když jsem byl malý, tak těch rozličných sovětských aut jezdila hromada: Žiguly, Lada Samara, občas, samozřejmě Moskvič, občas i ZAZ, arciť se u nás nikdy neprodávaly.

Nebyla to všecko špatná auta, ale, tak jako celkově, byla koncepčně pojata úplně jinak, než auta imperialisticko – kapitalistická. Vlastně něco, jako první hnědý Favorit a poslední černý Favorit z nějaké „line“ edice – na tom ten rozdíl je docela dobře illustrovatelný.

Já vidívám běžně jenom dědka ve VAZu 2101, on ho má od novoty, no a potom Lady Niva, tj. Żigul turystyczny. Żigul turystyczny je docela rozšířené auto, asi je za tím relativně příznivá cena. A není to o tom, že by se u nás auta z bývalého SSSR přestala v devadesátkách prodávat, ne, ne, furt se něco prodávalo: ZAZ Tavria, vynikající auto, které se neobtěžuje s žádnou bezpečností: při jakémkoli čelním nárazu usekne posádce hlavy, má silonová ložiska, takže kvalitní vůle je v ceně, a rychloměr, který šetří sovětské silnice, protože pokud jedete podle rychloměru 90 kmph, tak jedete něco těsně přes 70 kmph. Potom ty novější Lady, starý Žigul už nedal emise, takže takové ty kulaté Lady, s nějakým poetickým názvem, jako třeba VAZ 2128976315.27, nebo tak něco. Jo, a teďka se k nám vozí, dokonce, UAZ Buchanka, nebo Patriot.

Znáte někoho, kdo má auto z bývalého SSSR a běžně s ním jezdí? Staré, nové, jakékoli?

P. S. Na obrázku ukazuje dealer zájemci o vůz ZAZ 968, že jeho nové auto je dokonale připraveno na typické sovětské dálnice!

Nejlepší odpověď
Emefej

Mám krásný GAZ 69, občas s ním vyjedu na ryby a vozím v něm v zimě krmení zvěři do lesa.

Další odpovědi
Ametyst

Soused má Ladu Nivu, ideální, skoro nezničitelné auto do našich kopců a lesů. Když je hodně sněhu a ledu, půjčuje ho manželce do práce. 🙂

Mravenec

Neznám. Kdyby mi ale někdo nabídl toto (jako dar, nebo symbolickou cenu) https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=gaz+21+vol­ha&tbm=isch&ved=2a­hUKEwidr8HX7uX8A­hUlmicCHfwRA5gQ2-cCegQIABAA&oq=gaz+21+­volha&gs_lcp=Cg­NpbWcQAzIGCAAQ­CBAeOgQIIxAnO­gUIABCABDoGCA­AQBxAeOgQIABA­eOgcIABCABBAY­OgYIABAFEB5Qo­ANYrAhg6whoAHA­AeACAAVOIAcED­kgEBNpgBAKABA­aoBC2d3cy13aXo­taW1nwAEB&scli­ent=img&ei=V8bSY92nDa­W0nsEP_KOMwAk&bih=625&­biw=1366&hl=cs

tak bych si to na volnočasové letní poježdění líbit nechal. 😁😁😁
Inspirace ze seriálu Polda, kde herec David Matásek měl toto auto jako jediné možné vozidlo pro službu. 😃

Alesh

Ano, znám. Kamarád (80 let) má přes 40 let žigulíka a furt s ním jezdí.
Nedávno se mu stalo, že ho nenatočil, myslel si, že se mu „tam dostala voda“, ale nakonec to prý byla baterie. 🙂

zjentek

Po Prajzské jezdí oranžový žigulík 1500 (občan se toho vůbec nebojí). 🤷‍♂️

paul1

Jedno jsem viděl v nedalekém městě, byla to Lada Niva. Na obrázku je tzv. Záporožec, vídávali jsme je v CCCP, když jsme tam kdysi jezdili.

Rocker

Jen tady v okolí jezdí Buchanka,Gaz,velká dodávka Gaz,občas potkám Ladu.

Filip84

Rocker: Ty jsi někde tam ze severu Čech, že, hory, a tak? Pak mne to nepřekvapuje, co píšeš! 😀

zjentek

Ametystík, své manželce, ano? Ty seš normálně na kluky, ne? 🤨 … 😉😉😉

Ametyst

Zjentku, nezačínej s rychločetbou, ať neděláš ukvapené závěry. 😁 Jsem na kluky. Soused je na holky, proto má Ladu Nivu a manželku. 🙂

zjentek

To jsem si myslel… poo céém 🤗🤗🤗

Filip84

Ametyst: Ano, já myslel Ladu Nivu, jako Żigul turystyczny, nevím, jak jsem se mohl upsat na Samaru. Pak to opravím. 😅

Filip84

Emefej: Na normálních značkách, nebo na veteránských? Ptám se, čistě ze zvědavosti, protože jsem – kdysi – četl na nějakém GAZ fóru, že to je na ty normální značky problém dostat

Emefej

Na „normálních“, kupoval jsem ho z armádních přebytků v roce 1994 a žádný problém se značkami tenkrát nebyl. Kdyby tě zajímala cena, tak stál 18 000 Kč.

Filip84

Emefej: Ne, v roce 1994 tomu věřím, tak víš co, na mne je rok 1994 už relativně dávná historie. 😅

To byla dobrá cena, i na tu dobu!

Filip84

Alesh: A má ho, asi, „západního“, ne, tj. bez startovací kliky?

Filip84

Mravenec: GAZ M21 Volga byla, opravdu, první Volga, nahradila GAZ M20 Pobyeda.

To Ti rozhodně nikdo „za korunu“ nedá. Kdybys to koupil jako šrot, prostě na generální repasi, tak se vlezeš klidně i do sto tisíc, ale moc jich není. Zachovalá stojí něco mezi Kč 200,000.00 – Kč 500,000.00, no a v TOP stavu nad toho půl millionu.

Dá se to realisovat tak, že si dovezeš jetou Volgu z některé země bývalého SSSR. Ale počítej s tím, že bude jiná, protože AvtoExport nás bral jako „západ“, ale třeba DDR jako „východ“. Tak, v DDR, se prodával Záporožec, zatímco u nás ne, no a Žiguly z DDR měly, pořád, startovací kliku. V každém případě tam můžeš koupit Volgu M21 klidně i za desítky tisíc v původním, zachovalém, stavu.

https://avtoex­port.cz/katalog/p/gaz-m-21-volha

cochee

Proč píšeš „Pobyeda,“ ty už jsi taky zblbnul? Pro transkripci slova „победа“ máme v češtině lepší písmenka než angličtina.

Rocker

Na dvoře jednoho opuštěného hotelu jestě asi před 5 lety několik jednadvacítek stá­lo.

Filip84

Rocker: A to tam byly, jako, inventarium toho opuštěného hotelu, ne?

Mravenec

Právě, a tolik peněz bych za to nedal. To už raději auto současnosti za stejný peníz.

elkon

Mravenec – Polda nejezdí tímhle autem , ale Volhou.

Mravenec

V mém odkazu se však Volha nachází, GAZ 21 by měl být 1. model této značky. 😁