Conchus

Znáte někdo, prosím, rozlišování zemědělců?

Dříve se rozlišovali např. chalupník, dvořák, půlláník, láník, sedlák, statkář, atd. Bylo v tom nějaké pravidlo nebo jen náhodné označení?
Doplňuji:
Ž to bylo podle velikosti majetku vím, ale jak kvantitativně?

Nejlepší odpověď
annas

Drap uvedl výrazy, které souvisejí s „lánem“. Původ pojmenování – vztah k vlastnictví. Doplňuji další.

dvořák – svobodník, velký sedlák, hospodář velké usedlosti. Dříve též dvorský služebník
sedlák – majitel usedlosti, sedla. Sedlo = osada, sídlo
chalupník – majitel chalupy, menšího hospodářství ; označuje společenský status v tradiční vesnici
Statkář – majitel věttší usedlosti, hospodářství; také rodového dědictví
rataj – sedlák, rolník; oráč; čeledín
culíkář – malý hospodář

Stč slovník
Doplňuji:
Ještě se mně podařilo najít všechny výrazy, které mají vztah k vlastnictv či povolání. na tehdejší vesnici. Vysvětlení v odkazu.

baráčník – dominikální chalupník – domkař – Einlieger – familiant – hofer – chalupník – lán – láník – odúm – osedlý – podruh – sedlá – soused – šafář – Taglöhner- vyminkář – zahradník

http://www.rod­pozler.unas.cz/slov­nik.php

Další odpovědi
Drap

Takto se rozlišovali podle velikosti majetku
Doplňuji:
Např :http://www.roz­hlas.cz/vedaar­chiv/portal/_zpra­va/6514