Kelt

Znáte nějaký přístroj na změření monočlánku? Levný.

Neustále kupuji 1,5 V baterie různého typu . Pokud jsou v akci, koupím třeba 12 za 100 Kč. Jak ale zjistím, zda jsou baterie ještě dobré nebo ne. Víte o nějakém dobrém levném měřiči. Pamatuji se, že jsem měl doma starý Voltmetr, který měřil do 6 V. Můžete něco doporučit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
brillant

Např. http://www.led­baterky.cz/e-shop/eshop/21-1-Pouzdra-adaptery-nabijecky/0/5/76-Zkousecka-baterii
http://www.epris­troje.cz/teste­ry_baterii-univerzalni_tes­ter_baterii_a­a%2Caaa%2Cc%2Cd%2C­9v%2C_knofliko­ve_-_uni_d3-271272971-727258258-testery-baterii/
https://www.gme­.cz/tester-baterii-bt2

Další odpovědi
cochee

O tom přístrojku z brilliantova odkazu, D3, vím, že neměří se zátěží, takže kdoví, jak je to s těmi ostatními dvěmi za podobnou cenu. Napětí vybitého článku naprázdno může být celkem slušné, ale při už minimálním odběru velmi klesne. Takže nejlepší metodou je spočítat si nějaký rozumný odpor a změřit multimetrem napětí naprázdno a pak s paralelně připojeným rezistrorem. Já jsem si nedávno pořídil nový multimetr v Lidlu v akci a doma jsem zjistil, že má i funkci testování 1,5 V a 9 V baterií/článků, bonusovka, se kterou jsem nepočítal, protože jsem si toho při nákupu nevšiml.

Hlada

Nejlevnější je zkouška žárovkou.
Proti hotovým testerům mám výhrady, protože se u nich neudává proud a jejich cena je srovnatelná s nejlevnějšími multimetry. Lepší pak už je koupit multimetr a odpor.

Radius

Já takový měřák mám (Minwa MW226), ten stojí do 100 Kč a umí měřit všechny běžné baterie.
Jinak já baterie používám jen u hodin, v budíku, dálkových ovládáních, u všeho alkalické – ty mají menší samovybíjení, vydrží déle (asi 1 – 2 roky) mají větší kapacitu a nikdy nevytečou.

Svítilna, ta má LED diody (ne žárovku), je tedy úsporná… a dá se nabíjet sluncem (solární dobíjení) nebo kličkou (je v ní dynamo). Jednu takovou svítilnu mám trvale i v autě.

Jinak rádia mám na akumulátory, ty se dobíjejí automaticky ze zdroje. Jedno rádio mám na chatě, ale to je analogové (má malou spotřebu) a baterky tam vydrží celé léto.

mosoj

Tak jak píše Hlada. Odpor nebo žárovku do staré baterky a měřit pokles napětí při připojení na baterii. Měření bez zátěže nedává smysl.
Nicméně co si děláš starosti. Kupuj u Lidla alkalické Aerocell 8 ks asi za 56 Kč.
Lepší alkalická baterie se běžně neprodává a nemusíš kupovat jiné značky v akci.
Už jsem to sem určitě dával: Všechno je to měřené datalogerem při velkém odběru 600mA.
Druhý graf ukazuje rozdíl mezi těmi nejlepšími alkalickými a AA Lion

http://imgway­.cz/s/3I7
Ten bleděmodrý graf je obyčejná zinkochloridová. Mimo hodin ji nemá cenu nikam dávat.

http://imgway­.cz/s/3I6