Voltaire

Znáte nějaký český ekvivalent k přísloví „starého psa novým kouskům nenaučíš“?

Setkali jste se už s podobným příslovím, které nosí stejný význam? Pokud jich znáte více, můžete se rozepsat. Které je vaše oblíbené přísloví?

https://pixaba­y.com/cs/photos/an­glick%c3%bd-buldok-buldok-koule-pes-562723/

Nejlepší odpověď
marci1

Starý strom nepřesadíš. 🙂

Další odpovědi
tvaruzekcz

Ať se vám to líbí nebo ne, pořekadlo „starého psa novým kouskům nenaučíš“ bývá často používáno jako výmluva, aby člověk nemusel měnit zaběhnuté činnosti, myšlení, chování atp. Změna totiž stojí námahu, kterou řada lidí není ochotna podstoupit, ačkoliv za vynaloženou energií se může schovávat obrovská odměna.

elkon

Ne přímo ekvivalent přísloví, ale „co je zaběhnuté, to se nemění“. Nebo „neradi se vzdáváme svých zvyků“.

zjentek

Ne přímo ekvivalent, ale… Můžeš koně přivést k vodě, ale nemůžeš ho přinutit pít.

xiperio

No ono to někdy není jen o té změně. S postupem přibývání let se člověk čím dám hůře učí nové věci. prostě to do té hlavy tak neleze. A jestli je ještě k tomu konzervativní,…

paul1

Stále to neplatí, já jsem naši starší fenku naučil chodit po zadních. Je to kříženec bígla, škoda, že se nedá vložit fotka.

cochee

Český ekvivalent k českému přísloví? Trošku redundantní :)

Dochy

Co se v mládí naučíš k stáru jako když najdeš

Jen tohle je silně pozitivně zabarvené, zatímco to Tvé negativně.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Voltaire

cochee: Ano, zdůrazňuji český, aby nebyly psány v cizí řeči.