Kelt

Znáte nějakého žijícího člověka, který má více jmen?

Dnes je v módě dávat dětem při narození více jmen, například Anna Maria a pod. Setkali jste se s těmito lidmi osobně? A jak se jmenují. Samozřejmě mám na mysli osoby české národnosti, kde je více jmen zatím pro našince nezvyklé. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Znám několik. Neni to nic nezvyklého. My starší , kteří jsme byli křtěni, máme všichni většinou dvě jména. Pouze je oficiálně nepoužíváme.

Další odpovědi
Lamalam

Znám, přijde mi to normální.

autacek

Znám osobně a není to nic výjimečného, po uvolnění společenské situace po Plyšáku fantazie rodičů stala se bezmeznou a tak mnohdy dostane dítě dvě křestní jména, jedno po matce, druhé po otci, asi proto, aby to mělo v životě při vyplňování formulářů zábavnější. Nakonec se v běžné mluvě ustálí stejně jen jméno jedno, ale takový člověk má život zkomplikovaný na pořád.

Mimochodem, tebou uváděná Anna Maria je obyčejná česká Mariánka. 😉

Jiří Bohumil

I v minulosti nešlo o nic nezvyklého, jak už odpověděli „pamětníci“.
Třeba i jména v mém „profilu“ jsou obě má jména (resp. příjmení), jež mám uvedena i v rodném listu. Oficiálně ovšem , dle běžných zvyklostí, používám pouze to první.
Druhé je tzv. křestní, po kmotrovi, jenž mne údajně při křestu držel v rukou.

magorvkleci

Znám. Z nich jsou do jednoho všichni, kteří je okázale používají, namyšlení hlupáci. Takže to mám skoro za pravidlo a jsem rád, že se takhle navzájem poznáme už při představování.

led

Bežné je že človek okrem svojho občianského mena a priezviska používa aj meno cirkevné – krstné (Pri krste dostaneme nebeského ochrancu, ktorého meno nosíme a jeho príklad nasledujeme…) a hneď má človek 2 mená a priezvisko

Spomínaná Anna Mária…
Anna je občianské meno zapísané v matrike
Mária je cirkevné meno, ktoré dostala pri krste.

Emefej

Znám, i já mám dvě (v praxi to nepoužívám). Přijde mi to normální.