Shoehardt

Znáte nějaké synonymum ke slovu „smrťoucí“ (např. ve slovním spojení smrt smrťoucí)?

Nejlepší odpověď
Kepler

Fatální.

Další odpovědi
annas

Přídavné jméno „smrťoucí“ je výraz nespisovný, jde o expresívní nadsázku.

Přípona -oucí vyjadřuje nejvyšší míru vlastnosti. Původně smrť-oucí = jde o vlastnost smrti, navíc je tato vlastnost zesílená. ´

Užívá se jen ve spojení „do smrti smrťoucí“ = do smrti, nebo nadosmrti., tedy navždy.

Původní výraz, která je dnes zastaralý, byl „smrtící“, takže je význam jasnější – "smrt smrtící = konečná stanice. Smrt smrtící, tedy i smrťoucí je dobrá smrt, k níž docházíme postupně (pokud nejde o náhlou smrt).

Obsahem „(smrti) smrťoucí“ je vlastnost smrti" dovést nás až ke konci, tedy ke smrti.

Talže synonyma – do smrti, nadosmrti, do konce života. , ale jsou i určitě vzletnější, do věčných lovišť, doběhnout do cíle atd.

Někde v archivu jsme původ a význam slova smrt vysvětlovala.

Vl. vědomosti z mluvnice.

zjentek

Smrtící smrtelná smrtonosná.