karoliinaa

Znáte nějaké moderní české romány obsahující bovarysmus?

Znáte nějaké moderní české romány ( napr. Kundera) obsahující bovarysmus? Bovarysmus – Během denního snění může osoba samu sebe vnímat v hrdinných souvislostech, významnější než ve skutečnosti je, zatímco nedbá na každodenní skutečný život. Potřebuji velmi naléhavě.

Nejlepší odpověď
annas

Dnes se v postmoderní literatuře objevuje srovnání s bovarismem. Trochu jiné pojetí. Vložila jsem vám odkaz. Jenže výhodnější by bylo, kdybyste některou knihu četla. Ale zkuste si projít odkazy.

Bovarismus je fikce rozehrávaná v rovině individuální psychologie. Postmodernismus je fikce velmi podobná, udržovaná však tentokrát v rovině celých sociálních vrstev. Střední vrstvy si dodnes pěstují naprosto stejnou iluzi, jaké se oddávala madame Bovary. Věří, že se příhodnou shodou okolností mohou dostat někam mnohem výše, někam, kam se naprostá většina z nich v životě nepodívá. Všechny dnešní požitky a zážitky, za kterými se tak neúnavně pídí, berou jen jako zálohu na své budoucí obrovské štěstí. Tato velká iluze, která dělá ze středních vrstev až neskutečně trpělivé čekatele na privilegia a možnosti těch horních, tvoří skutečný obsah vyprávění o postmoderně.

http://www.no­vinky.cz/kultu­ra/salon/215024-jan-keller-nase-postmoderni-madame-bovary.html

Další odkaz na rozbor Kunderových děl, snad si něco vyberete. Hrdina sní, jak se vnímá. V nudě každodennosti sny a snění nabývají na důležitosti.

Kunderovské paradoxy
http://www.ucl­.cas.cz/edice­e/data/antolo­gie/zdejin/4/a46­.pdf

Pomalost
http://www.li­terarni.cz/ru­briky/aktualni/clan­ky/milan-kundera-pomalost_8047­.html#.UnPBcy­eIGfs

ad www – učivo, které se ve škole neprobírá. Je to těžká otázka. Ne všechny nové knihy jsou známé. Každý dotaz je třeba posuzovat individuálně.

Proto jsem vložila odkazy.

Další odpovědi
www

DÚ na poslední chvíli bývá vždy naléhavý 🙂
Vezmi učebnici, poznámky z výuky a čti, najdeš!