Midoc

Znáte nějaké dobré příklady snižování emisí CO² např. v teplárenství a energetice?

Odpovědi
da ny

Ano, známe. Provoz a další zlepšování je tak drahý, že se tepelné
elektrárny omezují a ruší. Stejně tak těžba uhlí. Jádro má přednost.
Jednou, časem budou v EU jezdit jen elektromobily. Nějak se ty peníze
lidem z kapsy „vytáhnout“ musí a omezit provoz (někteří si nebudou
moci pořídit ani koloběžku a kolo) :D

Dochy

Zvyšování účinnosti, kombinace elektrárna/te­plárna, přechod na obnovitelné zdroje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Midoc

O bioplynu.
https://www.ob­novitelne.cz/cla­nek/104/obrov­sky-potencial-bioplynu-je-ukryty-v-bioodpadech-muze-zmenit-mestskou-dopravu/

Midoc

Dobrým příkladem jsou komunální bioplynové stanice. Metan je skleníkový plyn. Uniká také z skládek komunálního odpadu, kde je nevytříděný bioodpad.
Je vhodné bioodpad vytřídit a zpracovat v komunálních bioplynových stanicích na bioplyn. Může se v nich také zpracovat tráva, listí, gastroodpad z restaurací a jídelen, bioodpady ze supermarketů, zeleň ze zahrad, tuky, staré pečivo. Bioplyn se potom čistí, může spalovat v kogeneračních jednotkách pro výrobu el. energie a tepla. Účinnost této kombinované výroby je okolo 90%.
Vzniklý bioplyn se může vyčistit na biometan, který má stejné vlastnosti jako zemní plyn. Vláčet ho do plynovodu. Spalí ho až ten, kdo ho skutečně potřebuje. Může se použít pro pohon CNG městských autobusů.
Komunální bioplynové stanice jsou v ČR např. ve Vyškově, Žďáru nad Sázavou.
Spalováním bioplynu, biometanu vznikají emise CO² neutrální. Hořením vznikne CO² a vodní pára. Bioplyn může částečně nahrazovat zemní plyn, uhlí.
Městské komunální bioplynové stanice by mohly vzniknout snad v každém krajském, okresním městě.

Midoc

Mezi dobré obnovitelné zdroje k vytápění patří biomasa. Spalovat jen čistou biomasu bez uhlí a odpadů. Kotelna na biomasu v Třebíči.
https://www.id­nes.cz/jihlava/zpra­vy/v-trebici-otevreli-teplarnu-na-biomasu-je-nejekologictejsi-v-zemi.A110615_182­514_jihlava-zpravy_bor