Lurius

Znáte nebo máte nějaké zajímavé teorie o realitě a vědomí?

Stačilo by ji popsat stručně nebo nějaký odkaz :)

Nejlepší odpověď
da ny

Tagedie/zánik­civilizace se přiblíží, když lidské vědění předčí lidské vědomí.
🙂
To není z mé hlavy, to je skutečnost.

Další odpovědi
Kepler

Ano, jedna taková zajímavá byla představena v sérii sci-fi filmů o Matrix.

Bobek 2

Tak nějaká teorie by se určitě dala spíchnout. Třeba že se Pánubohu všichni jenom zdáme a ve skutečnosti vůbec neexistujeme, my ani svět. Taková pomsta – my jsme si vymysleli Pánaboha, tak on si jako odvetu zase vymyslel nás.

Ale teď vážněji. Vzhledem k tomu, že objektivní realitu definujeme pouze skrze to, jak se projevuje a jak ji vnímáme, tak taková realita, kterou nemá kdo vnímat, vlastně ani objektivně neexistuje, i kdyby existovala. A to bych se divil, kdybych byl první, kdo na to přišel.

Edison

Tak právě tím, co představoval Matrix se zabývali už staří římané… tedy… určitě ještě dřív, ale tam vnikl celý filozofický směr, že realita je jen představa toho, jak věci kolem nás vypadají. Dnes se realitou zabývá i věda…