Orange

Znáte naši hymnu?

I když mě na nápad ankety přivedl Kárlův „zpěv“, tak bych tuhle otázku s politikou nechtěl spojovat. Odpovídejte pravdivě, díky.

Moje odpověď je ne.
Doplňuji:
Musím říct, že mě docela výsledek překvapil.

Lahny: Ano naše školství na tom není nejlépe, ale to s tou hymnou je blbost. Ve škole by měli lidi učit praktické a užitečné věci, bohužel naše školství funguje na bázi zapamatovávání si nejrůznějších nesmyslů, které stejně každý po písemce/maturi­tě/zkoušce zapomene, protože nejsou k ničemu.

A ne, opravdu necítím potřebu se stydět, že neznám nějaké dvě sloky naší hymny, protože to v životě nebudu potřebovat.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Sůwa

ANO

Znám, ale na konci mám pořád chuť pokračovat " Nad Tatrou sa blýská…" 🙂

Další odpovědi
Damiana

ANO

Dokonale. Jako bych byla i na „premiéře“.
Doplňuji:
Je smutné, že uvažuješ tak, že nemusíš umět „nějakou“ hymnu, kterou nikdy nebudeš potřebovat. Z hlediska morálního, intelektuálního a hlavně lidského je tento přístup zcela neodpustitelný.
Stydět by ses proto neměl(a) jen za za to, že hymnu neznáš, ale spíš za to, že je ti to jedno a nestydíš se to přiznat. Pochopím rebelství, pochopím jistou formu anarchie, ale nikdy nepochopím chloubu svou vlastní omezeností.
Tahle země má svou tradici – jistě pokřivenou dnešní dobou, konzumem a komercí. Ale je to vše o lidech. Najdou se vlastneci, najdou se zaprodanci.
Budiž tvůj postoj spíš výstrahou a odstrašujícím příkladem toho, jak by to nemělo vypadat. Naštěstí mě ostatní odpovídající ujistili v tom, že tak zlé to u nás není.

anonym

ANO

A na Tvém příkladu je vidět, kam spěje naše školství.Naše generace (za komunistů) ji zpívala při každé slavnostnější příležitosti a nebo nám ji pouštěli z gramofonu.
Zrovna tak na vojně a některém cvičení se zpívala.
Takže se ji naučil i ten kdo nechtěl.I když jsem to třeba ve škole nechápal, ale v dospělosti bych se STYDĚL neumět naši hymnu.Pokud se hlásím k české národnosti, tak se snažím znát všechno co je české.

Drap

ANO

Moje generace ji uměla velice dobře už jako školní děti. Problém je ten, jak uvádí Sůwa, pokračovat slovenskou částí.

Illines

ANO

Doplňuji:
hokejisti,fot­balisti,narod­ni hrdost,byt cechem to ti nic nerika??????Stydim se za tebe.

mosoj

ANO

To jako myslíš, že by ve škole měli učit podvádět a krást ?
Tak ono bude stačit když se dost lidí bude stydět za tebe!

mirlin

ANO

quentos

ANO

Ano, od té doby, co jsme se ji naučili před 20 lety na ZŠ, jsem ji dosud nezapomněl.

Fienir

ANO

Ano znám, správný Čech by ji znát měl. Kdo ji nezná, nemůže reprezentovat ČR.

Bedy

ANO

Ano, narozdíl od Karla Schwarzenberga ano.
Jinak hymna se učí na základních školách ve třetí třídě, co vím. A dokonce my jsme se tenkrát učili i druhou sloku z písně Kde domov můj, nejen tu první, která je naší hymnou.

anonym

ANO

Jak se vůbec můžeš na něco natolik samozřejmého ptát a ještě se chlubit svou ostudnou primitivitou.
K reakci Damiany není co dodat (a evidentně nejsem sám – 12 palců + 3 nominace).
ad venkovan – jako Česká hymna je uzákoněna pouze 1. sloka, takže tvá ojedinělá varianta „ne“, není správná, viz odkaz ve zdroji:
Doplňuji:
P.S. Sice jsi zařadil otázku do sekce „Kultura“, ale sám se tímto projevuješ jako naprostý kulturní barbar, čímž bys měl ztratit nárok na české občanství.
Zkus se někdy podívat, co všechno musí cizinec prokázat, když se uchází o občanství v dané zemi – a to je jen zlomek toho, co je naprosto automatické pro všechny rodilé občany (domorodce).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_hymna

Rocker

ANO

Doplňuji:
Jsem na tom jako Sůwa:-)

Pájo

ANO

vera12

ANO

ano

redy

ANO

Zaspívat ne, nejsem zrovna pěvec ale slova znám takže odpověď zní ANO umím 🙂

badisko

ANO

Vr.

ANO

anonym

ANO

anonym

ANO

Áno, poznám, a občas si ju aj zanôtim (hokej, Nový rok atd).
A vy poznáte slovenskú (celú)?

Z počutia ešte rozoznám ruskú, anglickú, rakúsku a možno ešte pár hymien.
Kedysi som vedel aj rakúsko-uhorskú (z monarchie, tú sme sa s kamarátmi naučili z recesie).

odpomass

ANO

Doplňuji:
Ale je pravda, že v okolí je mnoho lidí, co pletou její slova, nebo se přeřeknou při jejím zpívání…

kick882

ANO

Doplňuji:
Tak jistě… nejsem schwarzenberg…

honza19hk

ANO

Doplňuji:
každý občan ČR by ji měl znát.

Mahoney

ANO

cochee

ANO

pro Venkovan: oficiálně je českou státní hymnou pouze první sloka písně Kde domov můj, takže ji znáš celou.

Sopka

ANO

anonym

ANO

V šedesáti letech znám naši hymnu včetně „slovenského dovětku“. Nemám s ní problém, i kdybys mne právě probudil.
Po morální stránce tvou nabubřelou nafoukanost velmi přesně rozebrala Damiana. K tomu nemám co dodat. Dodat ale chci k tvým postojům to, že se hluboce mýlíš v tom, co budeš, nebo nebudeš v životě potřebovat. Život je poměrně dlouhý a věř tomu, že i hodně proměnlivý.
Syn se vyučil automechanikem a prodává barvy, kamarádka vystudovala stavební průmyslovku a je účetní. To jsou jenom dva příklady z mnoha.
Vidíš to, já od gymplu nepotřebovala počítat rovnice. Jenže kde byste vy školáci byli bez nás „dříve narozených“, kteří si učivo ze základní školy dokážeme vzpomenout ještě po téměř padesáti letech? Myslíš si, že učení je jenom o věcech, které v životě budeš potřebovat? Ty další (jak usuzuješ nepotřebné) informace mají naučit přemýšlet i tvůj, zřejmě hodně pohodlný mozek. Nechápeš spoustu souvislostí a budeš na to mít celý život, abys jim porozumněl.
Mladý člověk je ve většině případů hodně rychlý s vlastním úsudkem. Někdy je taková rychlost ale zbytečná nebo zhoubná. Zvlášť když takový bleskově myslící člověk prokáže, že vlastně nemyslí vůbec.
Je tvojí ostudou, pokud jsi svá slova myslel vážně.
Neznat státní hymnu je opravdu ostudné a chlubit se takovým postojem, to by zasloužilo pár facek. Možná by ses potom vzpamatoval.

venkovan

NE

Znám jen první, oficiální část, ale ve své podstatě je delší.

Wang

ANO

anonym

pro orange
Tak to si nemyslím, že toto NIKDY potřebovat nebudeš.Asi jsi mladá a budeš cestovat po světě a jako vlastenec by jsi měla umět alespoň slova, když se Tě nějaký cizinec na ně zeptá.Zrovna tak můžeš po nějakém čase se dostat třeba do politiky (ať už komunální či velké) a jak to tam bude vypadat když ani tam nebudeš umět naši hymnu.
Dceru mám provdanou v Austrálii a když jsem se před pár lety ptal zeťáka jakou mají hymnu a o čem se tam zpívá, tak mě ji přeříkal (dcera překládala, protože já anglicky neumím),ALE ZNAL JI.A říkal to samé, co už jsem ti napsal.POKUD JEDU DO SVĚTA A PRAKTICKY TAM REPREZENTUJU SVOU VLAST, TAK SE MUSÍM NAUČIT ALESPOŇ HYMNU a nějaké další věci o své zemi.

anonym

A ještě bych to doplnil o takový postřeh.Mladí skandují „ČECHY ČECHŮM nebo KDO NESKÁČE NENÍ ČECH“ a přitom chtějí volit knížete.Takže kdepak je jejich česká hrdost, když on je rakouský příslušník??

Wang

Souhlas

Damiana

Naprosto s tebou souhlasím.

Illines

Souhlas

quentos

taky souhlas. Takové věci se nezapomínají, i když jsem se ji učil před nějakými 20 lety.

Sůwa

Ha ha ha, já víc než před 55 lety 🙂

Illines

Suwo,jsme na tom stejne