Avatar uživatele
beer

Znáte marže obchodníků?

Jak jsou veliké jsem jen matně tušil.. Ale pravda, nijak intenzivně jsem se o to nezajímal )) Cosi k tomuto mně přišlo mejlíkem, tedy se omlouvám těm, co odkaz již znají :
http://byznys­.lidovky.cz/mar­ze-retezcu-delaji-13-ale-i-80-procent-dsx-/firmy-trhy.asp?c=A120825_­151808_firmy-trhy_mev
Doplňuji:
Já se samozřejmě nesnažím obchodníkům diktovat nic, jen jsem překvapen jak jsou některé marže vysoké ) Podle mne jsou velké markety určitým způsobem domluveny, nebo se v cenách jen mlčky ctí a marže nad 30% se mně zdají přehnané. Toť můj názor.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: beer

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? dudu, samicek333, www, Illines, anonym, zzzzz, alenad před 4235 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Některé problémy mi připadají jak v Kocourkově, kdy se roky klopotně pokoušejí objevit už objevené, ověřené a vyzkoušené.
Chcete příklad? Nuže v Německu jsou stanovena pro řetězce tato pravidla:

  1. Obchodní marže max. 20%
  2. Povinný podíl sortimentu – 40% z tuzemské produkce
  3. Jakákoliv nová výstavba výhradně na periferiích měst, zásadně mimo centrum (s drobnými obchodníky)

Další perfektně fungující precedent – naše věčné problémy s akciemi na doručitele.
Německá úprava – zrušit akciovky, by bylo zásah do svobody podnikání, tak to udělali elegantně: Každý právní subjekt jako uchazeč o veřejné zakázky je povinen (bez ohledu na právní formu firmy), doložit buď fyzickou osobu zastupující a zodpovídající za uchazeče anebo jmenovitou osobu, jež firmu řídí, vlastní a pobírá zisk.
A od té doby je pokoj, to jen naši poslanci furt řeší něco už dávno vyřešeného.
Zkušenosti ze států EU, jež se už přes půlstoletí vyhrabaly z dětských nemocí, mohou být i poučné a podnětné. Ale to by někdo napřed musel přemýšlet hlavou.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Odpoveď byla označena jako užitečná

Z mého pohledu se mně zdají marže nad 25% nemravné.
Bylo by zajímavé porovnat marže týchž obchodníků v sousedních zemích s vyšší kupní sílou obyvatelstva 😉.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Obchodníkem se nikdo nestává proto aby své zákazníky dotoval. Dokud budou lidi kupuvat, obchodníci budou nabízet a trh fungovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Určitě si nemyslím že na zboží prodávané v tzv. „akcích“ prodělávají. I po té slevě tam mají dostatečnou marži aby pokryli náklady. Nic nezákonného ! Máme tržní hospodářství. Všichni jsme ho chtěli.
Doplňuji:
Plánované hospodářství skončilo v roce 1990 ! Proč se pořád snažíte diktovat obchodníkům za kolik mají prodávat. Zákazník ma jedinou, ale účinnou obranu nekupovat. Viz. v Plzni Tank Ono. Sice se divím, že jsou majitelé ještě na živu (jednoho znám osobně), ale čerpací stanice věhlasných značek Shell , Benzina a další se přispůsobily v Plzni po mnoha letech cenám Tank Ono. V tisku proběhla zpráva že prý proto, aby ho zničili !! Prý to nevydrží ??? Tank Ono o zákazníky nepřišla a má plno stále. Navíc podle mých zkušeností prodává jeden z nejkvalitnějších obyčejných benzinů a dostane se u něho ( jediná pumpa široko daleko) i E 85 za cca 24 Kč /l. Míchám 1:1 a cena za litr potom vyjde na cca 30–31 Kč. Takže stále mají ostatní pumpy co dohánět.
Prodávat nekvalitní nechce a ani si to nemůže dovolit , okamžitě by ho konkurence práskla.
Nakonec to nevydrželi oni a cenu malinko ( ale jenom malinko, jinak by přišli zase o mírné zvýšení tržeb) proti Tank ono zvedli.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Od „křesťanských“ 20-ti % až po 300%-tní marži v celé řadě módních salonů a butiků. Zdejší markety běžně nasazují 100% k nákupní ceně a výjimkou u některého zboží není ani 200%-tní přirážka.
Doplňuji:
ad www: někteří obchodníci k tzv. rabatu dokonce ještě připočítávají DPH., a chtít po nich, aby zveřejnili výši svého OR je stejně nemravné jako po ostatních žádat informace o měsíčních příjmech. Možná je až příliš odvážné požádat některé obchodníky působící na těchto stránkách, aby se s námi podělili o strukturu svých kalkulací?

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Keď použijete priemerný koeficient, napríklad k=1,4, na nákupnú cenu dostanete predajnú cenu, po odrátaní všetkých odvodových a réžijných nákladov.
tj. (nákupná cena x k ) – ((zákonné odvody) + (réžijné náklady+ mzdy) + (podnikateľská rezerva) + (fond na nákup nového tovaru, prípadne zariadenia)) = zisk. Výšku koeficientu (prípadne zisku) vám, ako zákazníkovi, prirodzene žiadny obchodník neprezradí.
Doplňuji:
Malý obchodník máva väčsie réžijné náklady (v pomere na množstvo predaného tovaru) než obchodný reťazec, čím je aj jeho prepočet koeficientu vyšší.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Nejsem obchodník, ale v vlastní praxe vím, že 100% marže není vyjímkou.
Doplňuji:
Ještě bych doplnila Dr.Axla – někdo hlavou přemýšlí, ale už by měl mnohem méně možností k vytváření vlastního zisku. Různými cestami.

Upravil/a: terry

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek