beer

Znáte marže obchodníků?

Jak jsou veliké jsem jen matně tušil.. Ale pravda, nijak intenzivně jsem se o to nezajímal )) Cosi k tomuto mně přišlo mejlíkem, tedy se omlouvám těm, co odkaz již znají :
http://byznys­.lidovky.cz/mar­ze-retezcu-delaji-13-ale-i-80-procent-dsx-/firmy-trhy.asp?c=A120825_­151808_firmy-trhy_mev
Doplňuji:
Já se samozřejmě nesnažím obchodníkům diktovat nic, jen jsem překvapen jak jsou některé marže vysoké ) Podle mne jsou velké markety určitým způsobem domluveny, nebo se v cenách jen mlčky ctí a marže nad 30% se mně zdají přehnané. Toť můj názor.

Nejlepší odpověď
anonym

Některé problémy mi připadají jak v Kocourkově, kdy se roky klopotně pokoušejí objevit už objevené, ověřené a vyzkoušené.
Chcete příklad? Nuže v Německu jsou stanovena pro řetězce tato pravidla:

  1. Obchodní marže max. 20%
  2. Povinný podíl sortimentu – 40% z tuzemské produkce
  3. Jakákoliv nová výstavba výhradně na periferiích měst, zásadně mimo centrum (s drobnými obchodníky)

Další perfektně fungující precedent – naše věčné problémy s akciemi na doručitele.
Německá úprava – zrušit akciovky, by bylo zásah do svobody podnikání, tak to udělali elegantně: Každý právní subjekt jako uchazeč o veřejné zakázky je povinen (bez ohledu na právní formu firmy), doložit buď fyzickou osobu zastupující a zodpovídající za uchazeče anebo jmenovitou osobu, jež firmu řídí, vlastní a pobírá zisk.
A od té doby je pokoj, to jen naši poslanci furt řeší něco už dávno vyřešeného.
Zkušenosti ze států EU, jež se už přes půlstoletí vyhrabaly z dětských nemocí, mohou být i poučné a podnětné. Ale to by někdo napřed musel přemýšlet hlavou.

Další odpovědi
www

Z mého pohledu se mně zdají marže nad 25% nemravné.
Bylo by zajímavé porovnat marže týchž obchodníků v sousedních zemích s vyšší kupní sílou obyvatelstva 😉.

anonym

Obchodníkem se nikdo nestává proto aby své zákazníky dotoval. Dokud budou lidi kupuvat, obchodníci budou nabízet a trh fungovat.

mosoj

Určitě si nemyslím že na zboží prodávané v tzv. „akcích“ prodělávají. I po té slevě tam mají dostatečnou marži aby pokryli náklady. Nic nezákonného ! Máme tržní hospodářství. Všichni jsme ho chtěli.
Doplňuji:
Plánované hospodářství skončilo v roce 1990 ! Proč se pořád snažíte diktovat obchodníkům za kolik mají prodávat. Zákazník ma jedinou, ale účinnou obranu nekupovat. Viz. v Plzni Tank Ono. Sice se divím, že jsou majitelé ještě na živu (jednoho znám osobně), ale čerpací stanice věhlasných značek Shell , Benzina a další se přispůsobily v Plzni po mnoha letech cenám Tank Ono. V tisku proběhla zpráva že prý proto, aby ho zničili !! Prý to nevydrží ??? Tank Ono o zákazníky nepřišla a má plno stále. Navíc podle mých zkušeností prodává jeden z nejkvalitnějších obyčejných benzinů a dostane se u něho ( jediná pumpa široko daleko) i E 85 za cca 24 Kč /l. Míchám 1:1 a cena za litr potom vyjde na cca 30–31 Kč. Takže stále mají ostatní pumpy co dohánět.
Prodávat nekvalitní nechce a ani si to nemůže dovolit , okamžitě by ho konkurence práskla.
Nakonec to nevydrželi oni a cenu malinko ( ale jenom malinko, jinak by přišli zase o mírné zvýšení tržeb) proti Tank ono zvedli.

dudu

Od „křesťanských“ 20-ti % až po 300%-tní marži v celé řadě módních salonů a butiků. Zdejší markety běžně nasazují 100% k nákupní ceně a výjimkou u některého zboží není ani 200%-tní přirážka.
Doplňuji:
ad www: někteří obchodníci k tzv. rabatu dokonce ještě připočítávají DPH., a chtít po nich, aby zveřejnili výši svého OR je stejně nemravné jako po ostatních žádat informace o měsíčních příjmech. Možná je až příliš odvážné požádat některé obchodníky působící na těchto stránkách, aby se s námi podělili o strukturu svých kalkulací?

led

Keď použijete priemerný koeficient, napríklad k=1,4, na nákupnú cenu dostanete predajnú cenu, po odrátaní všetkých odvodových a réžijných nákladov.
tj. (nákupná cena x k ) – ((zákonné odvody) + (réžijné náklady+ mzdy) + (podnikateľská rezerva) + (fond na nákup nového tovaru, prípadne zariadenia)) = zisk. Výšku koeficientu (prípadne zisku) vám, ako zákazníkovi, prirodzene žiadny obchodník neprezradí.
Doplňuji:
Malý obchodník máva väčsie réžijné náklady (v pomere na množstvo predaného tovaru) než obchodný reťazec, čím je aj jeho prepočet koeficientu vyšší.

terry

Nejsem obchodník, ale v vlastní praxe vím, že 100% marže není vyjímkou.
Doplňuji:
Ještě bych doplnila Dr.Axla – někdo hlavou přemýšlí, ale už by měl mnohem méně možností k vytváření vlastního zisku. Různými cestami.