annas

Znáte hrubé národní štěstí, jež nelze počítat na peníze? R. 1972 je zavedli v Bhútánu a od r. 2011 je programem ústavy.

Vím, že otázka o štěstí zde byla několikrát, ale pojem HDŠ si nepamatuji.

Zaujal mě článek "Muška jenom zlatá"od Ivana Breziny z přílohy Víkend MF dnes z 21. srpna 2020.

Více o HNŠ v odkazu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hrub%C3%A9_n%C3%A1rod­n%C3%AD_%C5%A1t%C4%9Bst%­C3%AD

  1. Myslíte, že štěstí je opravdu jen muška, která proletí kolem hlavy? Či je šťastný ten, kdo si stanovuje nesnadné cíle?
  2. Nebo jsou i lidé na světě skromní, i když OSN v roce 2011 označila „štěstí za základní lidský cit“ a vyzvala členské státy, aby začaly s měřením míry štěstí a kvality lidského života?
  3. Do HNŠ bylo zařazeno 9 oblasti. Mohou přinést štěstí, tedy všeobecnou pohodu, nejen Bhútáncům? Nebo je to idealistické třeba u nás, když jsou lidé často nespokojeni?

Duševní pohoda – dobré zdraví – správné využití času – vzdělání – zachování tradic – dobrá vláda – vitalita komunity – ochrana životního prostředí – životní standard..

„Každá oblast se skládá ze subjektivních a objektivních indikátorů. Všechny oblasti mají stejnou váhu, ale jednotlivé indikátory v rámci konkrétních oblastí mají váhu různou.“

Obrázek

https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/lucky-prase-pras%C3%A1tko-prase-%C5%A1t%C4%9B­st%C3%AD-1132518/

Ad zjentek,

děkuji. Přepsala jsem se, platí národní, nikoliv domácí, i když to je jeho součástí.

Nejlepší odpověď
paul1

Myšlenka je to výborná, ale jako všechno to má svoje ale, aspoň tedy přímo v Bhútánu. Jinak moc by se mi líbilo v něčem takovém, nebo podobném žít

Další odpovědi
aliendrone

To koukám, doposud jsem o něčem takovém neměl ani ponětí. ;) :D :D

Hned z první – z principu jsem PROTI poměřování něčeho tak nekvantifikova­telného, jako je „štěstí“ a pokud někdo tvrdí,že to jde exaktně stanovit, tak v tom vidím skryté parádní svinstvo. Spíš to bude další způsob, jak okecat administrativní neschopnost, ekonomické průsery či obecně jiné nedostatky.

Jenže když se nad tím tak zamýšlím, tak NĚCO na tom bude. Je 30 let po sametové tragifrašce, máme „svobodu a dem(ent)okracii“, tak PROČ tolik lidí (z pamětníků) dnes říká „zlatí komunisti“? :o :( Budu muset o tom popřemýšlet. ;)

Pepa25

Každá učebnice ekonomie, která popisuje pojem HDP (hrubý domácí produkt) a odvozené statistické náhodohospodářské údaje, obratem dodává (aspoň v poznámce pod čarou), že tyto ukazatele nemohou postihnou všechnu ekonomickou aktivitu, resp. užitek (v ekonomickém smyslu). Takže jsou a budou pokusy nějak zohlednit i „to ostatní“. Ekonomie je přece jen věda společenská, lidé nejednají vždy racionálně. Je ale problém, jak tyto jiné užitky nebo dokonce přímo štěstí měřit (nebo aspoň jak prokázat, co má na ně vliv) …

zjentek

An, okolo téhle vaší otázky zřejmě půjde o "hrubé NÁRODNÍ štěstí, čili HNŠ, nikoli HDŠ.

Hrubé domácí štěstí bude asi něco jiného. Domnívám se, že něco takového jsem zažil osobně. A to bylo štěstí hrubé, fakt HRUBÉ. Ještě, že si včas zbalila saky paky a táhla do pryč, jinak bych tím jejím hrubým štěstím býval nasáklý dodnes a to nikdo nechce, to mně věřte.

Příjemnou neděli, z. (;

Hufnágl

Zbytečná otázka.

annas

Hufnágl,

podle vás zbytečná otázka

Opět jste mě nezklamal svou vyčerpávající odpovědí velmi rozvitou vědou. .

Přece vy jste můj vzor ve vkládání otázek. To víte, občas zapomenu mozek doma. Příště si ho přinesu a zeptám se vás, zda vám otázka vyhovuje, když rozhodujete u jiných o kvalitě otázek.

led

annas, návod, jak přenést mozek, nájdete v knize, ve filmu
„Hlava profesora Dowella“ (A. R. Běljajev)
někteří ho nosí jen tak nechráněný a potom jim ten loptoš vítr všechny myšlenky odvane, proto nenoste mozek bez obalu…
n

annas

led,

děkuji za radu. Musím vymyslet, jak to vyřešit. Uvedené dílo jsem viděla, ale bohužel, zřejmě už jsem tehdy zkoušela mozek přenést a nepodařilo se..

Včil mudrujete. 🙂