Pla

Znáte historické informace o ulici Ostrožná?

Dobrý den, znáte nějaké historické informace nebo zajímavosti o ulici Ostrožná v Opavě? Pomohlo by mi cokoli. Předem děkuji :)
*otázku sem dávám už podruhé – snad tady tentokrát zůstane…

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem vám informaci o novináři, který v této ulici žil, ale i působil
.
„Jan Zacpal se stal jedním z nejvýznamnějších slezských novinářů a jeho noviny ho přežily o čtvrt století. Na jeho památku je v místě bývalé redakce Opavského týdeníku na Ostrožné ulici umístěna pamětní deska a také jedna z opavských ulic nese jeho jméno.“
více v odkazu.

PDF – Příběhy opavských ulic
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:QAW­x_PzONG4J:www­.ctenarska-gramotnost.cz/wp-content/files/pri­behy_opavskych_u­lic.pdf+&cd=9&h­l=cs&ct=clnk
Doplňuji:
„1800 – Zahájen částečný provoz první městské nemocnice v objektu bývalého františkánského kláštera na rohu dnešních ulic Ostrožné a Beethovenovy.“
http://www.ne­mocnice.opava­.cz/index.php?tla­citko=historie

„Hradecká brána – zZa jejím vznikem stojí rozvoj zástavby jižní části centra města a s tím spojeného vybudování Ostrožné ulice, která umožňovala přístup na Horní náměstí cestou od jihozápadu.“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hra­deck%C3%A1_br%C­3%A1na_%28Opa­va%29

„Historie budovy dnešního Obecního domu se začíná psát již v roce 1911, kdy Rakousko-uherská banka koupila na horním konci Ostrožné ulice dům po bankéři Konrádu Krappeovi.“

http://www.oko-opava.cz/de/o­becne/histori­e.html

„Ostrožná ulice, která byla v celé své délce zprovozněna patrně v počátcích 14. století, tvoří jednu z nejstarších opavských ulic
Ostrožná ulice byla významná i společensky. „Od středověku bývala místem rušných kvelbů, řemeslnických dílen a hospod.“
Tato poměrně krátká ulice byla sídlem mnoha obchodů, úřadoven, sekretariátů či řemeslnických dílen. Na rohu Ostrožné a nynější Beethovenovy ulice byl v 17. století postaven barokní klášter řádu
františkánů. Po svém zrušení se klášter stal místem, kde byla v roce 1807 otevřena první opavská nemocnice.
V domě v Ostrožné ulici žil a pracoval významný slezský buditel a
jazykovědec Antonín Vašek, narodil se zde i jeho syn Petr Bezruč. V místech, kde dům stával je dnes umístěn památník Petra Bezruče a je zde instalována jedna z expozic
Slezského zemského muzea, která pojednává o životě a díle významného slezského básníka“.

atd.

Univerzita Palackého v Olomouci
Filozofická fakulta
Katedra bohemistiky – Historické názvy ulic a náměstí v Opavě – autorka – Bakalářská práce – Magdaléna Bartková – 2009 – pdf
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:MAV5ug2YG­CQJ:theses.cz/id/vov­whf/66549-657452953.pdf+&cd=10&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
anonym

Na Ostrožné ulici, na pravé straně směrem k náměstí byl bufet, kde prodávali býčí žlázy. Bylo to v roce 1970, kde jsem přechodně pobýval v Opavě, která byla a je překrásné město.