Avatar uživatele
Fyzik

Znáte a používáte slovo vajndlink?

Nebo radši říkáte lavor?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dudu před 4343 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ano

Vajndlík se u nás běžně užívá. Neni to lavor. Je vyšší než lavor, nělteré mají i uši. V malých, jak už bylo uvedeno se často zadělává. Označení vajdlík se třeba používalo pro pozinkované nádoby ve starých umývacích stolech.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

Ne

říkám jen lavor a umyvadlo, jak kdy mi to přistane na jazyk..
Doplňuji:
Drape ty pozinkované nádoby ve starých umývacích stolech znám, těm říkáme lavor..
z uchem mám jeden modrý z plastu..

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Ano

Na tišnovsku se běžně používají obě slova, přičemž lavor je vlastně nízký vandlík.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Ne

tady (Podkrkonoší) se říká lavor… to druhé je evidentně ňákej germanizmus, a ač se naše oblast řadí do Sudet, v životě jsem to slovo neslyšel

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Ano

Znám, kdysi jsem to slyšela od babičky mé kamarádky, ptala jsem se hned na význam. Ale nějak se to u mne neujalo. Takže zůstal lavor.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Ano

Doplňuji:
Znám, ale nepoužívám. Babička ten výraz používala pro zadělávací mísu, ne pro umyvadlo čili lavor ( lavór ). Pocházela z Prahy, moje první tchyně na Plzeňsku ale zadělávala v umyvadle, takže je to asi jedno. Nenašla jsem to slovo ani ve Slovníku nespisovné češtiny.

Upravil/a: Sůwa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

Ano

áno (poznám, používa sa podobné i na Slovači [vajling])
áno (radšej používam lavór)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

Ne

Se slovem vajndlink mám tu čest poprvé. Ve Středních Čechách vždy proprement český lavór.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Původní označení odpovídá kuchyňské míse na zadělávání.
Ten lavor jsi přiřadil spíše z neznalosti, protože ty staré originály se už dávno vytratily a lavor či dřez v mycáku (mycí stůl s výsuvnými nohami a 2 dřezy, 1 na mytí a 2. na oplachování nebo odkapávání), zůstaly tvarově nejbližší.

před 4270 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek