Fyzik

Znáte a používáte slovo vajndlink?

Nebo radši říkáte lavor?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

Ano

Vajndlík se u nás běžně užívá. Neni to lavor. Je vyšší než lavor, nělteré mají i uši. V malých, jak už bylo uvedeno se často zadělává. Označení vajdlík se třeba používalo pro pozinkované nádoby ve starých umývacích stolech.

Další odpovědi
briketka10

Ne

říkám jen lavor a umyvadlo, jak kdy mi to přistane na jazyk..
Doplňuji:
Drape ty pozinkované nádoby ve starých umývacích stolech znám, těm říkáme lavor..
z uchem mám jeden modrý z plastu..

dudu

Ano

Na tišnovsku se běžně používají obě slova, přičemž lavor je vlastně nízký vandlík.

quentos

Ne

tady (Podkrkonoší) se říká lavor… to druhé je evidentně ňákej germanizmus, a ač se naše oblast řadí do Sudet, v životě jsem to slovo neslyšel

Damiana

Ano

Znám, kdysi jsem to slyšela od babičky mé kamarádky, ptala jsem se hned na význam. Ale nějak se to u mne neujalo. Takže zůstal lavor.

Sůwa

Ano

Doplňuji:
Znám, ale nepoužívám. Babička ten výraz používala pro zadělávací mísu, ne pro umyvadlo čili lavor ( lavór ). Pocházela z Prahy, moje první tchyně na Plzeňsku ale zadělávala v umyvadle, takže je to asi jedno. Nenašla jsem to slovo ani ve Slovníku nespisovné češtiny.

anonym

Ne

arygnoc

Ano

áno (poznám, používa sa podobné i na Slovači [vajling])
áno (radšej používam lavór)

MK44

Ne

Se slovem vajndlink mám tu čest poprvé. Ve Středních Čechách vždy proprement český lavór.

anonym

Původní označení odpovídá kuchyňské míse na zadělávání.
Ten lavor jsi přiřadil spíše z neznalosti, protože ty staré originály se už dávno vytratily a lavor či dřez v mycáku (mycí stůl s výsuvnými nohami a 2 dřezy, 1 na mytí a 2. na oplachování nebo odkapávání), zůstaly tvarově nejbližší.