Seji

Přes koho to mám řešit, když mi znamí dluží peníze??

Jak jsem psala, známí mi dluží 13700,– za fotografie.. Bohužel jsem s ním neměla podepsanou smlouvu. Jediné důkazy, které mám, tak jsou jeho smsky, v kterých mi popisuje, kolik za každou fotku dostal, kdy bude mít peníze na účtě a také hlasovou nahrávku, v které vzkazuje, že mi ty peníze chce dát. Ovšem nemá čas., je to tak, že vždy se máme sejít a on pak řekne, že nemůže, že odjíždí, nebo že má poradu atd. Nejdřív řekne, že peníze jsou na bance, pak, že budou až ve 14h. Teď už ani neodepisuje, nereaguje.. Proto nevím kam se obrátit, jestli toto řešil policie, nebo někdo jiný..

Nejlepší odpověď
Alesh

Jo, začal bych tou policií, resp. udělal bych těm známým „poslední výstrahu před zastřelením“ ve stylu:

Dne X. Y. jdu „naší záležitost“ oznámit na policii, pokud do té doby částku neuhradíte.

Je potřeba mít jistotu, že tuto zprávu dostali a pokud nezareagují, pak skutečně dojít v následujících dnech na tu policii.

Také je možno situaci nejprve konzultovat s právníkem, ale konzultace stojí většinou 500 Kč, ale pokud by to skončilo žalobou, což asi třeba tak skončí, tak ty náklady se požadují spolu s dlužnou částkou. Tohle asi nejde prohrát, takže bych se toho nebál..

Další odpovědi
Drap

V první fázi policie. Podej na něho trestní oznámení.

Hlada

Jako první napište dopis – uznání dluhu a pošlete ho doporučeně s dodejkou. V něm vyčíslete svou pohledávku, stanovte datum splatnosti a smluvní pokutu do 0,5%/den prodlení. Lepší je volit nižší, např. 0,3%, aby ji případně soud neshodil kvůli rozporu s dobrými mravy. Dopis pošlete dvojmo s požadavkem vrácení podepsané kopie. Když to nepomůže, podejte na soud návrh na vydání platebního rozkazu. Když nezaplatí ani potom, obraťte se na exekutora.
Chodit na policii je naprostá volovina. Neplatit dluhy není u nás trestný čin a úmysl podvodu mu neprokážete.