pusinka50

Znamená u elektrického sporáku indukční deska úsporu energie oproti klasickému sporáku? Nebo je indukční deska jen móda?

Budu potřebovat nový sporák. Bylo mi „dopřáno“ někde vařit na indukční desce a vůbec jsem si s ní nerozuměla, pořád mi topil jen 1 vařič a druhý jsem neuměla „nastartovat“, takže jsem maso a brambory musela chystat zvlášť. Pomohl by mi býval manuál, kdybych ho měla? Nebo je ovládání indukční desky těžší a když mi dělá problém, měla bych zůstat u klasického plotýnkového sporáku? Jednalo se o desku, kdy topily „pouze“ jednotlivé plotýnky, ne celá deska

Nejlepší odpověď
Sůwa

Vloni jsem řešila totéž a po konzultaci s odborníky jsem raději volila sklokeramickou desku, protože na indukční bych musela mít i spešl nádobí. Jak to chápu, tak se plotýnka zahřívá jen pod dnem nádoby. Jestli můžu poradit, tak určitě zvol multifunkční troubu, nejlépe s časovačem. Z počátku mi to dělalo trochu problém, ale už bych ji nevyměnila 🙂

Další odpovědi
mosoj

Indukční deska jednoznačně nejúspornější. V tepelných strátách nemá konkurenci !! Vlivem elektromagnetického indukčního pole se ohřívá nikoliv deska ale přímo jenom hrnec.
Jediná nevýhoda je že skleněné nebo keramické nádobí se ohřívat nebude. Z nerezovým to může být problém ale kuchyňský nerez by mohl fungovat.
Pokud se na hrnec přichytí magnet, fungovat bude.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musi-byt-na-indukcni-desku-specialni-nadoby-na-sklokeramickoudesku-take

Hlada

Indukční deska je nepochybně úspornější, než sklokeramická deska nebo litinové plotýnky. Jak jste sama zjistila, má v praxi jisté nevýhody. Vyšší poruchovost, což při současné úrovni opravárenství znamená při poruše koupit novou, výměnu některého nádobí, nemožnost použití např. hliníkové pánve, skla nebo nerezového nádobí s naplátovaným hliníkovým dnem. Nižší komfort a vyšší výdaje jdou proti úspoře. Pokud chcete šetřit a máte možnost, přejděte na plyn. Cena jedné kWh plynu je zhruba čtvrtinová oproti elektrice.

anonym

Pusinko, dá se sehnat i kombinovaný sporák se dvěma indukčními a dvěma rychlovarnými plotýnkami. Dcera má právě tento typ, protože nechtěla „vyhazovat“ kvalitní nerezové nádobí. Obsluha nijak složitá není. Na možnosti zapínání se dá přijít i způsobem pokus – omyl. Manuál k novému sporáku dostaneš a budeš mít po starosti.
Zvykneš si a budeš určitě spokojená. Indukční desky jsou kvalitní a opravdu šetří energii (a to i v případě kombinace).

anonym

Odpovědi už u předchozí otázky:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/indukcni-el-varna-deska

kablik

pusinko, ty sis nevšimla asi že vaříš na jednoplotýnkovým vařiči, chacha