Rokio

Znamená slovo přešlechtěný, pokud se to řeknu o člověku, že je daná osoba velmi vysokým šlechticem?

Nejlepší odpověď
annas

šlechtí se rostliny či zvířata. Třeba pes se může přešlechtit, má tolik vllastnostní, které mu už ubližují. Šlechtic může být šlechetný,, tedy velkomyslný, ušlechtilý, čestný, dobrý.

Neříká se, že práce šlechtí člověka, tzn. že ho činí silnějším, zdatnějším, rozumí více věšcem,, je odolněšjší, takže je i prospěšnější třeba v rodiněš, takže se vyvíjí určitém směrem, bije se za správnou věc, i když s nemusí mít nic společného se šlechticem geneticky. Je spořádaný, poctivý, čestný, samé samé klady.stále s může vyvíjet a vylepšovat. Ale není možníé se pře-šlechitit, má svou hranici,

Plvod slova šlechtit od J,. Rejzka – Stč. též ve významu
‘ušlechtilost, urozenost’. Stejně jako polské slovo .szlachta tv. přejato ze střhn. slahte,(ge)slehte ‘rod, původ, kmen’, jež souvisí se schlagen ‘bít, tlouci’ (společným významem je ‘vyvíjet se určitým směrem’). V češtině a polštině přeneseno na rodové šlechtictví, které do té doby u Slovanů
bylo neznámé.

Takže šlechtic je původ vznešený, urozený, takže přešlechtěný snad už být nemůže. Ale může mít kladné vlatnosti, bít se za spravedlnost, čestné jednání, neubližovat astd.

Další odpovědi
Disraeli

Určitě ne. Odkazuje to spíš na charakter a výchovu, ale jinak se to pro lidi nějak nepoužívá.
Přešlechtěné může být něco vlivem šlechtění (zvířata, rostliny).

Člověk může být šlechtěný, ušlechtilý, což taky není odkaz ke šlechtickému stavu (být na tom šlechta zakládá/zakládala, na tom způsobu chování/etiketě a z toho vzniklo i to přídavné jméno), ale k chování a charakteru.
„Přešlechtěný“ u lidí snad jen v negativním smyslu, jako rozmazlený nebo přespříliš/pe­dentsky slušný/malicherný. Ale nevím.

Drap

U člověka to určitě neznamená že by byl vysokým šlechticem, ale spíše to znamená, že by mu prospěl rozhovor s Chocholouškem.

Disraeli

Člověk může být *šlechetný…