dgfdgf

Znali ve zbytku světa rum před objevením Ameriky na konci 15. století?

Nebo ty bramborový náhražky začali vyrábět až potom?

Nejlepší odpověď
annas

Historie rumu
http://www.ru­my.cz/clanky/his­torie-rumu.html?rbox=n­ovinky

"Historie rumu a jeho výroba jde ruku v ruce s historií cukru a zejména cukrové třtiny, která pochází původně z Indonésie.

Čínští obchodníci rozvezli její sazenice do Indie a Asie, odkud ji Arabové přivezli do Afriky a na Blízký východ. Odtud byl už jen malý krůček k tomu, aby se cukrová třtina dostala i do Evropy.

Přesného data, kdy se tak stalo, se již ale nikde nedopátráme. Jisté ale už je, že benátský kupec a mořeplavec Marco Polo se již ve 14. století zmínil o tom, že při svých cestách na východ, narazil na podivně silné víno vyráběné z cukru.

Historicky známým milníkem a základním kamenem pro rozvoj rumu byla druhá plavba Kryštofa Kolumba do Ameriky v roce 1493, kdy s sebou do Nového světa přivezl právě sazenice cukrové třtiny. Úrodná karibská půda zde měla všechny předpoklady pro pravidelnou a bohatou sklizeň cukrové třtiny. Problémem se ovšem stala pracovní síla. Zde následně nastoupil kapitál evropských boháčů, kteří vycítili investiční příležitost při zakládání nových kolonií a začali organizovat transport stovek a tisíců otroků z porobených afrických zemí pro pěstování a zpracování cukrové třtiny. atd.
http://www.res­taurant-dolni-grund.cz/rum-historie-a-pocatky

Další odpovědi
Drap

Ano znali, ne ovšem třtinový