Kryšpín

Značka C 1 kruh. objezd. Pokud je na příjezdu „Dej přednost“, je i na dalších třech příjezdech?

Na příjezdu může a také nemusí být značka Stop neb Dej přednost, pokud na mém příjezdu není mám přednost zpráva, což občas vytváří zajímavé situace.

Nejlepší odpověď
dubraro

Do konce roku 2015 platilo, že značka Kruhový objezd musí být vždy doplněna i značkou Dej přednost nebo Stůj, dej přednost. Od začátku roku 2016 to bylo změněno tak, že jsou přípustné obě možnosti, tedy kruhový objezd může být jak křižovatkou s vyznačenou předností v jízdě, tak i křižovatkou s předností zprava. Kupodivu tento nebezpečný chaos není vytvořen našimi zákonodárci, ale uvedením českého zákona do souladu s Úmluvou o silničních značkách a signálech, tzv. Vídeňská úmluva z r. 1968.

Další odpovědi
elkon

Ano, jinak by to byl chaos.

Edison

Elkon, ale on to chaoz právě JE!! Řešení kruháku je jen jedno: Pokud není určena přednost DZ platí přednost z prava, jako kdekoli jinde!!! A pozor na kruhovém objezdu!!! Zde pochopitelně platí totéž!!! Pokud není označen jako HLAVNÍ, platí přednost z prava!!! Podotýkám, že řidič je poivinen řídít se předpisem týkajícím se jeho smětu jízdy, nikoli kohokoli jiného. Z toho vyplývá, že to, že příjezdový směr má trojúhelník, řidič jedoucí po kruhovém objezdu NENÍ na hlavní, je tedy POVINEN i v tomto případě dávat přednost z prava! Jak by to vypadalo, kdyby tam trojúhelník byl ale byl zakryt třeba kamionem, hmmm??? Takže pozor na to… Obdobně pokud nedáta přednost z prava vozidlu vyjíždějícímu v protisměru z jednosměrky… rovněž platí přednost z prava a vina je prostě 50/50, každý zaplatí pokudu za SVŮJ přestupek a škoda se bude dělit.

cukrar

Každý kdo má řidičák, má státní zkoušku. K tomu musí mít i nějaké vzdělání a vědomosti.
Jestliže je na kruháku (skoro na všech) značka dej přednost, nebo STOP, tak je to všem jasné, co udělat. Taky je všem jasné, že i při jízdě po kruháku, každý ví, že zprava mají trojúhelník, zrovna jak na jiných podobných křižovatkách.
Třeba zde:
https://mapy.cz/za­kladni?x=15.7602041&y=5­0.0474624&z=1­7&pano=1&pid=552­47382&yaw=4.730&fov=1­.257&pitch=0.304
řidič nezastavuje, aby dal přednost autu zprava.

Znáte kruhák bez značek? Kde je?

Elkon jednoduše sdělil, že to tak je a je to správně. Jiní hledají složitost, kde není.

cukrar

Edisone, o jakém chaosu píšete? Trojůhelníky do toho netahejte, to předpis nezná. Dejte odkaz na mapy, kde kde chaos?

Kryšpín

Tuto otázku jsem dostal od šoféra z povolání, jel po kruháku na dvou protilehlých příjezdech Dej přednost, dva bez značek

Edison

Chaos je všude, kde je na příjezdu DZ Dej přednost v jízdě nebo Stůj, tej přednost v jízdě a současně NENÍ na kruhovém objezdu DZ Hlavní silnice. Stačí Ti to takhle?

Edison

A existuje několik kruháků (dopkonce zmíněných v médiích), kde na některých příjezdech značení přednosti je a na jiných téhož kruháku nikoli. Ale tento bordel už dohledávat nebudu, snad se někdo upamatuje na několik reprtáží.

cukrar

Nemusíte nic dohledávat, není třeba. Jen jsem chtěl sdělit, kde je problém. Když mi napíšete všude, už vím, že to tak není a nemusíme to rozebírat. Vy takový pocit máte, já nikoliv, spoustu řidičů nemají problém s předností, snad jen u dvoupruhových kruháků několik řidičů tápe.
Přeji klidnou jízdu.
Znám jen jeden kruhák bez značek. Vy v okolí máte takový?

Edison

Tak přeju hodně štěstí. Já osobně se řídím předpisy. Ty mluvěj jasně: Pokud není přednost upravena DZ, platí přednost z prava. Ukažte mi jediný kruhák, který by byl označen jako hlavní silnice. Pokud tomu tak není, je to běžná silnice bez určení přednosti DZ, platí tedy přednost z prava. Ještě nějaký (dle vás) ne/problém? Ujičťuji, že i kdyby byl příjezd označen DZ dej přednost v jízdě, tak cílevědomý právník 50% bez problémů ukecá.

cukrar

Nevěřím, že jezdíte podle předpisů. Neznám takového řidiče, který dodržuje předpisy a nic neporušeje. Ani Vám nevěřím, že jedete po kruháku a dáváte přednost řidičům zprava. Je kruhák, který má značku hlavní silnice. Myslíte tím žlutý kosočtverec?
https://mapy.cz/za­kladni?x=15.8418683&y=5­0.2019063&z=1­8&pano=1&pid=553­39538&yaw=1.827&fov=1­.107&pitch=0.129

Děkuji Vám za přání štěstí.

Edison

Ano, takto by to mělo být… Tady je to v pořádku. Je ovšem vcelku jasné, že ty značky tam jsou proto, že tam jsou i světla. Tohle je specialita poláků, udělat takhle řízenej kruhák, maj to všude, kde je kruhák „větší, než na tři auta“.

Edison

Jen ještě dodám, že jsou státy, kde kosočtverec nedávaj ani na normální křížovky. Hlavní tedy spíše odhadujete. Prostě ne jen u nás je celkem slušnej maglajz… A to mluvím o zemích na západ a jih od našich hranic.

Edison

Aspoň se podívám, jestli ten z příjezdu dává přednost. jak říkám, snadno by 50% ukecal.

cukrar

Edisone, prosím, sdělte zdali opravdu na kruháku dáváte přednost zprava?

Dochy

Hlavní silnice není značena kosočtvercem.

cukrar

Dochy, bavíme se o značce P2?
Značka označuje hlavní pozemní komunikaci v nejbližší křižovatce nebo uvnitř rozsáhlé či složitější křižovatky.

Dochy

Jistě.

cukrar

Takže se domnívám, že se mýlíte, viz text pod značkou. Nebo jak se označuje hlavní silnice?

Dochy

Jaký text pod značkou? Text „Dopravní značka P2 – Hlavní pozemní komunikace“ nic o jejím tvaru neříká. Popis velikosti „velikosti dopravní značky (ŠxV): základní 500×500mm a zvětšená 750×750mm“ také ne, ne spíše naznačuje klasický čtverec ( http://www.hit-hofman.cz/cz/do­pravni-znacka-p2-hlavni-pozemni-komunikace )
Našel jsem pouze http://www.va­komobiliar.cz/de­tail/dopravni-znacka-hlavni-pozemni-komunikace
kde o tvaru značky píší jako o kosočtverci, ale "Standardní kosočtverec 500mm " popravdě také moc kosočtverci neodpovídá. Nic jako standardní kosočtverec neznám. Pokud je to popsáno jediným rozměrem, pak sestrojit kosočtverec je problém. čtverec o straně 50cm problémem není. U kosočtverce potřebuju např. dvě úhlopříčky, nebo stranu a úhel,…
A že v jedné firmě neví co je to kosočtverec mně zas tak nepřekvapuje, když to neví asi 30% populace v republice.

Značka P2 je podle všeho co o ni vím čtverec postavený na roh (tedy pootočený o 45°).