Altair-AC

Značí pojem fiktivní kniha knihu, která pojednává o fikci?

Zdá se to jako jednoduché ,ale mě to donutilo přemýšlet.fiktivní znamená smyšlená a jestliže řeknu : četl jsem fiktivní knihu tak jak to je chápáno?

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak jednoznačné

V databází Corpusu je pojem „fiktivní kniha“ uvedený jen jednou od r. 2008 takto:

“Vezmeme-li do rukou fiktivní knihu a Internetové nakupování a zalistujeme v ní o nějakých osm až….”

Z toho plyne, že to není běžný pojem. Může být fiktivní půjčka, měna , fiktivní (domnělé) zásluhy, .

V literatuře se nazývá literatura sci-fi (science-fiction), která zachycuje fiktivní obraz budoucnosti apod.

Domnívám, se, že fiktivní kniha je nepřesný název pro knihu v žánru sci-fi.

Takže hovorově

  1. internetová kniha – pak v pravém slova smyslu nejde o knihu – i když beru s rezervou. .
  2. kniha, v níž autor píše o někom jiném. Kniha se týká fiktivního příběhu.

V tomto případě je vidět z názvu, že jde zřejmě o hovorový (pro mluvenou řeč) či nespisovný neologismus – přenesení příběhu (části) na celek – synekdocha.

Autoři knih píší o někom jiném fiktivní příběh

Např. Fiktivní deník Zeldy Fitzgerald: Alabama song
https://www.in­formuji.cz/clan­ky/118-fiktivni-denik-zeldy-fitzgerald-alabama-song/

Fiktivní deník Oscara Wildea

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/fiktivni-denik-oscara-wildea-9683

Z toho vyplývá, že nejde o výraz spisovný.

Volala jsem do UCJAV, samozřejmě fiktivn kniha jako taková neexistuje, ale pracovnice pracovnice uvedla to, co já v bodě 2., samozřejmě v hovorové či obecné češtině.

Další odpovědi
ivzez

Ne. Fiktivní kniha neexistuje.

Řeknete-li, že jste četl „fiktivní“ knihu,
znamená to, že jste žádnou nečetl.

Nebo četl, ale neumíte česky, nedokážete
správně vyjádřit, co jste vlastně četl.

Drap

Chápu to tak že lžeš. Kniha je fiktivní, tudíž smyšlená a nemohl jsi ji číst.

aliendrone

No já nevím lidi, přijde mi to ošidné. Jasný je význam slova „fiktivní“ – tedy smyšlená, neexistující, zdánlivá. To se nabízí hned z první. Ale…

Nemůže se skutečně jednat o nějaký sémantický chyták? Podobně jako kniha pojednávající o nějakém dobrodružství je dobrodružná kniha, nemůže být kniha s fantastickým (fiktivním) příběhem fantastická (fiktivní) kniha? (Tedy kniha REÁLNĚ existující, jejímž obsahem je FIKCE, fiktivní příběh)?

Tedy s ohledem na výklad významu slova „fiktivní“ = zdánlivý, neexistující, smyšlený.

Je tu někdo kdo nechrápal v hodinách češtiny jako já? ;) D :D

klumprt

Naprostá většina knih tzv. krásné literatury pojednává o fikci. Všechny sci-fi knihy.
Fiktivní kniha je podle mě například kniha, o které se někde píše, ale která nikdy vydána nebyla.
Třeba moje oblíbená skutečná kniha Snídaně šampionů od Kurta Vonneguta pojednává o fiktivním spisovateli, který napsal spoustu fiktivních knih v té skutečné knize zmiňovaných.

Dochy

Fiktivní kniha je kniha, která reálně neexistuje

Kniha je v žánru „fikce“ – děj je smyšlený a nezakládá se na reálných daaech, nebo reálná data silně překrucuje (např. kniha o světě kde Hitlerovo Německo zvíězilo)

Kniha je o žánru „fikce“ (fantazy, sci-fi) – pravděpodobně nějaké vědecké pojednání o daném žánru, jeho historii, vývoji…