talka

Zná někdo tvrzení pana exprezidenta Václava Havla, že není autorem výroku o blbé náladě?

Pouze prý citoval jednoho novináře a přes toto několikeré vysvětlení už mu autorství zůstalo.
Vřelý dík za slušné odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

" Pravda a láska. Blbá nálada. Havlova slova, která vstoupila do historie
„Havlovy slavné výroky: blbá nálada, pravda a láska“

Máte pravdu, že se výrok přisuzuje V. H.

" Slavným se stal i jeho výrok, který pronesl v září v roce 1997, kdy chtěl popsat atmosféru, která v tehdejší společnosti panovala. Popsal ji tak, že je dusno a blbá nálada. Poltici ODS často Havla parafrázovali a vítali Václava Klause slovy: „Nemáme blbou náladu“.

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/havlo­vy-slavne-vyroky-blba-nalada-pravda-a-laska-ft8-/zpravy-domov.aspx?c=A111218­_201819_ln_kul­tura_sk

Jedině ČRo zmiňuje v odkazu, že exprezident citoval – rozhovor snejbližšími spolupracovníky L. Špačkem a M. Žantovským, kteří potvrzují, že „blbá nálada“ byla slova převzatá..

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/his­torie/_zprava/na­se-zeme-nevzkveta-nebo-blba-nalada-havlovy-vyroky-ktere-se-zapsaly-do-historie--1655040

"Další ze sloganů, které vešly do historie ve spojitosti s Václavem Havlem, byla takzvaná blbá nálada. Toto sousloví sice vymyslel jeden z jeho poradců, když spolu rozebírali ekonomickou situaci, ale Václav Havel ho použil veřejně a lidé mu přisoudili i jeho autorství.

"Většina těch výroků byla odůvodněná a měla hlubší základ, než jen že by ho někde něco nějak napadlo,“ dodává. Ladislav Špaček.

„Nejslavnějším výrokem Václava Havla zůstanou bezesporu slova o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí, která pronesl v listopadu 1989“.

Jsou uvedené i další výroky, který měl údajně V. H. vyslovit, ale není tomu tak.

Další odpovědi
marci1

Obávám se, že takové tvrzení Václav Havel nikdy neřekl, poněvadž jej použil ve svém projevu a jistě nebude později doplňovat, jestli jej citoval od svého poradce, nebo novináře. Ale mohu se mýlit. 🙂

talka

Jedině ČRo zmiňuje v odkazu, že exprezident citoval rozhovor snejbližšími spolupracovníky L. Špačkem a M. Žantovským, kteří potvrzují, že „blbá nálada“ byla slova převzatá..(http://www.li­dovky.cz/…)
„Další ze sloganů, které vešly do historie ve spojitosti s Václavem Havlem, byla takzvaná blbá nálada. Toto sousloví sice vymyslel jeden z jeho poradců, když spolu rozebírali ekonomickou situaci, ale Václav Havel ho použil veřejně a lidé mu přisoudili i jeho autorství.“(http://www.roz­hlas.cz/…)
Jelikož se pan prezident nikdy nechlubil cizím peřím, i tentokrát sděloval pravdu, ale marně.