Změna příjmení u dítěte

Jak mohu změnit příjmení u syna,který nosí příjmení po svém otci,se kterým se ale vůbec nestýka,otec o něho nejeví vůbec žádný zájem,ale výživné zasílá pravidelně.Na adrese trvalého bydliště se nevyskytuje a když jsem mu zaslala doporučeně žádost o změnu příjmení,kterou mi sepsal právník,opakovaně mi ji pošta vrátila zpět,protože si ji nevyzvedl. Můžu o změnu příjmení zažádat i bez jeho souhlasu? Synovi je 5let a nikdy nebyl s otcem v kontaktu. Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

Samotnému mi bylo měněno příjmení po pokrevním otci, s nímž jsem se nestýkal. Když tedy budu vycházet z vlastní zkušenosti, scénář bude následující:

  • o změnu příjmení zažádáte formou žaloby na otce. (Což Vás přijde na 1000,– Kč.) Je dobré, aby syn nejprve promluvil např. s psychologem, jehož posudek o postoji syna ke změně příjmení bude důležitým podkladem a argumentem. Jestliže se otec s Vámi nestýká a tudíž k soudu ani nepřijde, bude změna příjmení o to jednodušší. (Ten můj to kdysi hnal až na krajský soud, pěkně si poplatil, a stejně to prohrál.)