hubenej

Změna občanského zákoníku

Dobrý den. Od 1.1.2014 je v platnosti nový o.zákoník, kde jsou změny v různých smlouvách např. nájemní smlouva atd. Týká se tato změna i pracovní smlouvy?? Po případě v jakém rozsahu, co je pro a proti a jestli je zaměstnavatel povinen dát novou pracovní smlouvu. Děkuji Jirka

Nejlepší odpověď
Drap

Buď v klidu, pracovních smluv se to netýká.
Doplňuji:
http://www.jul­da.cz/2013/10/­novy-obcansky-zakonik-2014-prehled-novinek-online-ke-stazeni/

Další odpovědi
anonym

Jediná zmínka je v § 2401 NOV, a ten odkazuje na ZP. Takže nemá vliv.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcansky-zakonik/cast4h2d3­.aspx

ivzez

Přestože platnost NOZ nemá na platnost dříve uzavřených pracovních smluv žádný vliv, určitě se najdou zaměstnavatelé, kteří se budou pokoušet vnutit zaměstnancům nové pracovní smlouvy.

Nedoporučovala bych na „nové“ smlouvy přistupovat,
protože pravděpodobně budou pro zaměstnance nevýhodnější.

Pokud už by někdo chtěl na návrh zaměstnavatele přistoupit,
měl by si ohlídat, aby nepodepsal „novou zkušební dobu“
a/nebo místo pracovní smlouvy na dobu neurčitou
pracovní smlouvu na dobu určitou.

Některé věci se v souvislosti s NOZ změní, bude možné např. dohodnout
vyšší splátky na exekuce, ale uzavírání pracovních smluv se NOZ netýká.