Zlomky – kontrola

Dobrý večer, potřebuji se ujistit, když mám zlomek např (t−4)/-4..tak tento zlomek převrátím? Tedy 4/t4? Nebo jak to je? Děkuji

Odpovědi
qazasd

Prevraceny zlomek je podle me to, kdyz se pouze prohodi citatel s jmenovatelem. Vysledek takoveho zlomu je pak 1/x puvodni hodnoty. Pokud ma byt hodnota vyrazu stejna (jde pouze o upravu, kdy je potreba dostat „t“ dolu) je potreba citatele i jmenovatele prevratit. U t−4 je to spravne t4 ale u –4 je to –0.25 … zlomek se da tedy zapsat jako –0.25 / t4

mosoj

  1. je třeba si uvědomit že t−4 = 1/t4 . Takže zlomek je v čitateli
  2. zlomek je naznačené dělení . Potřebujeme tedy vydělit zlomek v čitateli jmenovatelem (-4) . –4 lze také napsat jako zlomek, kdy ve jmenovateli je 1

Takže –4/1 = –4.

3. dělení zlomku zlomkem, je násobení zlomku převrácenou hodnotou druhého zlomku.

4. Takže 1/t4 * –1/4 = – 1/4t4
Doplňuji:
Samozřejmě že –1/4 = – 0,25, ale to je až otázka požadavku na konečnou úpravu výsledku.