Avatar uživatele
vamplires

Zlo jménem čárky

Ahoj, dělají mi problém čárky. Chtěl jsem se vás zeptat na stránku, kde jsou možno dobře k pochopení i pro takové paka jako jsem já.

Klidně napište, prosím, pravidla i sem do komentářů, budu jedině ráda.

Předem díky za odpověď!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? chudst, kosaaaak před 4619 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

Neni to na vysvetleni, je to na nauceni. A pekny souhrn najdete treba zde: http://www.ma­turita.cz/ces­tina/gramatika/in­terpunkce.htm
Doplňuji:
Jednoduchy zaklad: V normalni vete tam, kde klesate hlasem, bude carka. Samozrejme to neni vzdy 100%, ale je to jedno ze zakladnich nepsanych pravidel, ktere casto hodne pomuze.

Upravil/a: chudst

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
casey

kopsaaak: kdybys je zrusil, pak bys nevedel, kde klesat na hlase.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Andělé

hanny2,také jsem si vzpoměla na Toma004,ten je úplně miluje,vkládá je i tam,kde vůbec nejsou třeba…:-)
Nic ve zlém Tome,prostě čárečky,tj.Vaše:-))

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanny 2

Na čárky je tady expert tom004,že Tome?Nic ve zlém!!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Já když začnu dělat čárky tak jich nasekám ve větě třeba pět a větu ne a ne ukončit.
Tak raději občas nějakou vynechám.
S hlasem klesám často, to jak mně dochází dech, ale to jsme se neučili tak nevím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kosaaaak

já bych ty zatracený čárky úplně zrušil

chudst: nojo, jenže já klesám hlasem podle čárek

..začarovanej kruh

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MrGandy

To byste se bez čárek ani neobšli. Zkuste si nějakou větu přečíst bez nich …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
chudst

  • zpet – tam, kde se odmlcujete a kde klesate intonacne hlasem.

před 4619 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chudst

kosaaaak: to delate dobre :)

„Me nedoslo ze tahle poznamka se tyka spis dospelych kdyz uz to maji proste a jednoduse odposlechnuto a vi kde delat ony pauzy.“ ← prectete si tuhle vetu nahlas. Proste at chci nebo ne, ten hlas me nuti to precist takto: „Me nedoslo, ze tahle poznamka se tyka spis dospelych, kdyz uz to maji proste a jendoduse odposlechnuto * a vi * kde delat ony pauzy.“ – tam, kde jsou hvezdicky, se to na intonaci asi moc nepozna (a pak prijde na radu oduvodneni, ktere se musite naucit: viz odkaz). Ale prvni dve poznate jakkoli bez oduvodnovani.

A poznamka: carky a velka pismena delaji problem lidem obecne, vcetne me. Jsou to potvory, ktere je potreba se proste a jednoduse naucit a stejne kdyz to nebudete pouzivat (= velka pismena), se vam to vykouri z hlavy. Ostatni se vam zazije. Verte mi, ja mival z cestiny jednicky nebo dvojky na vysvedceni jedine diky literature, diktaty jsem mival za tri O=o)

před 4619 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek