vamplires

Zlo jménem čárky

Ahoj, dělají mi problém čárky. Chtěl jsem se vás zeptat na stránku, kde jsou možno dobře k pochopení i pro takové paka jako jsem já.

Klidně napište, prosím, pravidla i sem do komentářů, budu jedině ráda.

Předem díky za odpověď!

Nejlepší odpověď
chudst

Neni to na vysvetleni, je to na nauceni. A pekny souhrn najdete treba zde: http://www.ma­turita.cz/ces­tina/gramatika/in­terpunkce.htm
Doplňuji:
Jednoduchy zaklad: V normalni vete tam, kde klesate hlasem, bude carka. Samozrejme to neni vzdy 100%, ale je to jedno ze zakladnich nepsanych pravidel, ktere casto hodne pomuze.

Další odpovědi
casey

kopsaaak: kdybys je zrusil, pak bys nevedel, kde klesat na hlase.

Andělé

hanny2,také jsem si vzpoměla na Toma004,ten je úplně miluje,vkládá je i tam,kde vůbec nejsou třeba…:-)
Nic ve zlém Tome,prostě čárečky,tj.Vaše:-))

hanny 2

Na čárky je tady expert tom004,že Tome?Nic ve zlém!!!

mosoj

Já když začnu dělat čárky tak jich nasekám ve větě třeba pět a větu ne a ne ukončit.
Tak raději občas nějakou vynechám.
S hlasem klesám často, to jak mně dochází dech, ale to jsme se neučili tak nevím.

kosaaaak

já bych ty zatracený čárky úplně zrušil

chudst: nojo, jenže já klesám hlasem podle čárek

..začarovanej kruh

MrGandy

To byste se bez čárek ani neobšli. Zkuste si nějakou větu přečíst bez nich …

chudst

  • zpet – tam, kde se odmlcujete a kde klesate intonacne hlasem.

chudst

kosaaaak: to delate dobre :)

„Me nedoslo ze tahle poznamka se tyka spis dospelych kdyz uz to maji proste a jednoduse odposlechnuto a vi kde delat ony pauzy.“ ← prectete si tuhle vetu nahlas. Proste at chci nebo ne, ten hlas me nuti to precist takto: „Me nedoslo, ze tahle poznamka se tyka spis dospelych, kdyz uz to maji proste a jendoduse odposlechnuto * a vi * kde delat ony pauzy.“ – tam, kde jsou hvezdicky, se to na intonaci asi moc nepozna (a pak prijde na radu oduvodneni, ktere se musite naucit: viz odkaz). Ale prvni dve poznate jakkoli bez oduvodnovani.

A poznamka: carky a velka pismena delaji problem lidem obecne, vcetne me. Jsou to potvory, ktere je potreba se proste a jednoduse naucit a stejne kdyz to nebudete pouzivat (= velka pismena), se vam to vykouri z hlavy. Ostatni se vam zazije. Verte mi, ja mival z cestiny jednicky nebo dvojky na vysvedceni jedine diky literature, diktaty jsem mival za tri O=o)