SinceX

Zkuste odpovědět na tyto otázky..

Dnes jsem měl v testu otázku (fyzika) Je těžší kilo železa nebo peří?
Já napsal, že v normálním prostředí tj. kde právě žijeme je kilo železa těžší, protože má větší hustotu než výše zmiňované peří.
Ve vakuu tj. v prostředí kde není vzduch jsou obě lehké. Měl bych to mít teoreticky správně.
Další otázka byla:
Jaké fyzikální děje se objevují v klepání koberců?
Já napsal:
Při klepání koberců je fyzikální děj setrvačnost, při ohánění pometlem se pometlo zrychlí a odevzdá práci koberce, které odevzdá prach. koberec následkem setrvační síly se pohybuje také. Pravda, ne?:)
Třetí otázka:
Proč nemůžeme na dokonale hladké podložce (ploše) chodit?
Moje odpověď:
Nemůžeme protože se neobjevuje tření. Jestliže se pořádně podíváme na asfalt uvidíme drážky, které splynou s naší obuví. Taky je to správně, ne?:)

Ale problém je, že jsem z toho dostal čtyřku, zítra to jdu obhajovat, prosím Vás, řekněte mi vaše nápady..:)

Nejlepší odpověď
mosoj

Takže správně zodpovězena byla pouze třetí otázka a ta čtyřka by mohla sedět.

U první je to jasné, to Ti tady bylo vysvětleno. U té druhé se jedná o předání kinetické energie, která je nárazem pometla částečně spotřebována na deformaci koberce
a částečně je předána prachu, který odletí z koberce.

Další odpovědi
mojitek

:o)
ta 1.otazka byla chytak,tzn. oboji vazi 1 kg.
Ale na druhou stranu : zrejme pocitis rozdil v hustote kdyz si pustis na nohu kilo zeleza nebo kilo peri… 😉
2.otazka – taky bych rekl,ze je to setrvacnou silou . Placacka narazi na koberec urcitou rychlosti a preda"energii" koberci.To same kdyz das nekomu na cumak tak pest ti narazi setrvacnou silou do obliceje-cili predas energii dal
3.otazka – dokonala plocha neexistuje,vzdycky je nejake treni-jde o to jak velke..cim hladsi a tvrdsi povrch tim je treni minimalnejsi.
Ale myslim ze jsi za 4 dostal kvuli te 1.otazce..

Miroslavst

Jo kluku jedna nezbedná, tak u první otázky jsi pohořel, protože se nikdo neptal kolik v množství-objemu toho bude víc, ale v hmotnosti a to je stejné. dokonce to bude stejné i v tom vakuu bych tedy řekl.
To druhé nevím, ale zrychlení ani setrvačnost to nebude.
A u té třetí bych souhlasil, že zde není tření.

anonym

u té druhé dost možná chtěli slyšet jen „akce a reakce“, při klepání koberce jednoduše jen předáváš kinetickou energii z jedné soustavy na jinou …

blesk26

Ta první otázka se tady už jednou řešila, koukni na ní, dávám odkaz.

Myslím, že by těžší mělo být kilo peří :)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tuna-dreva-nebo-tuna-zeleza-co-je-tezsi

1popelka1

na fyziku tedy machr nejsem,proto píšu raději do diskuze 🙂. Já mám dojem, že železo a peří je chyták a buď váží stejně a nebo peří víc… Ale jak říkám, z fyziky znám akorát zákon přitažlivosti 😁

Miroslavst

Popelko jedna nezbedná!!! Kilo čehokoli je stejně těžké. Kilo pomerančů v obchodě váží stejně jako kilo soli a přeci sůl je menší než ty pomeranče-ne?

blesk26

No právě, že platí Archimédův zákon (nejen pro kapaliny, ale i pro plyny), takže tím, že kilo peří má daleko větší objem, než kilo železa, je jeho hmotnost rovná kilu peří + vzduchu jeho objemu. A právě, že hmotnost vzduchu dělá ten rozdíl.

Ve vakuu by vše vážilo stejně.

Fyzice jinak nerozumím, ale takhle to tu bylo jednou vysvětlováno a přijde mi to i celkem logické.