jarek.s

Zkusíte si tipnout „černou labuť“, která nás v nejbliší době čeká?

Černá labuť nebo teorie černé labutě je metaforou popisující důležité neočekávané události, které mají významný dopad na společnost (např. teroristický útok na WTC v New Yorku nebo pandemie SARS-CoV-2). Tyto události se odchylují od toho, co je běžné, a proto je obtížné je předvídat, takže prosím chápejte, že to už nemůže být nic s Ukrajinou ani Ruskem.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nepředvídaná epidemie sloní rýmy, na kterou už má, překvapivě, Gates a Phizer vakcíny. Uršula má připravené začerněné smlouvy na povinný nákup vakcín pro půl miliardy euroobyvatel.

Další odpovědi
rrihamirek1

Pro me je tim cernym mrakem fialova petidemolice, protoze to jde s nasi republikou od desiti k peti. tohle je nejneschopnejsi vlada od roku 1993.

Filip84

Proč „černou labuť“?

Choroby, krise, války, epidemie, to je naprosto normální stav. Stačí se, jen tak trochu, podívat do historie. Naopak, nenormální stav není, že většina společnosti žije v illusi, že choroby, krise, války, epidemie, a podobné stavy, jsou něčím mimořádným, něčím, co být nemá a nebude. To je dětinské, ubohé a naivní. A pak to tak vypadá.

Tvrdit, že „dvojčata v NY spadla kvůli "teroristickému útoku“ je pravdivé. Otázkou však je, kdo byl tím teroristou, protože ta dvojčata, jako všecky výškové budovy, byla na náraz letadla konstrukčně připravena, stačí si najít a pročíst federální požadavky na výškové budovy. Takže ano, „teroristický útok“ to byl v každém případě, otázka pak je, jestli byl opravdu neočekávaný, nebo naopak plánovaný. Ale to tady nerozetneme, na to nechť ať si udělá každý názor sám. Taky ty nejasnosti kolem (podobně, jako kolem atentátů na Kennedyho #1 a #2; normálně Amíci vyšetřují každé bebí, oni jako docela i umí, to není Uganda, a tady nic).

Stejně tak by se dalo sáhodlouze polemisovat na thema, jestli opravdu ta choroba byla původu přirozeného, jestli tam někde se namnožila na ptákovi, nebo netopýrovi, nebo něco podobného, nebo to byl únik z laboratoria, a pak, jestli cílený, nebo náhodný. Opět, diskurs na toto thema postrádá immanentní sensus, fakta nejsou, proto to, nad slunce jasněji, nerozetneme.

Další otázka je, jestli choroba, která pro zdravého dospělého jedince představuje risiko vážných komplikací asi v 0.01% případů symptomatické nákazy, a risiko smrti maximálně u 0.001% případů symptomatické nákazy, opravdu a skutečně vyžadovala taková opatření, jaká byla přijímána, a jestli dopady těch opatření nebyly horší, než následky této „vážné“ choroby. Protože jediné, opravdu prokazatelné účinné, opatření je omezení sociálních kontaktů. A, Ausgerechnet, na tohle se, docela, házel bobek.

Ne, opravdu si nezkusím tipnout, co budou prasata nahoře považovat za „černou labuť“ příště.

Opravdová černá labuť by byla třeba epidemie pravých neštovic. Nebo „klasická“ morová rána, protože na ní sice zabírají antibiotika, ale i tak je smrtnost kolem 20%, musí se nasadit včas a nebyl by jich dostatečný počet. Samozřejmě, že obojí je možné, avšak pravděpodobnost je poměrně malá.

zjentek

Po řadě krutých blackoutů začneme do úložných prostor elektromobilů hned vedle baterií instalovat naftové generátory elektřiny.

kavi.savio

Silná sluneční erupce, která vyřadí veškerou elektroniku na planetě

cappuccino

Vybuch sopky na Islandu!