uznevim8

Zkouška střihem, zatížení ve střihu

Proč se říká „zkouška střihem“, anebo „zatížení ve střihu“ ? Osobně se mi moc nezdá, že by uvedené působení síly byť jen vzdáleně naznačovalo pohyb jako při stříhání, třeba nůžkama. Anebo se pletu? 🙂
Doplňuji:
Děkuji za názorný příklad ze života, do teď jsem si pod uvedeným termínem neuměla nic představit. :)

Nejlepší odpověď
Sůwa

Pokusím se ti to vysvětlit na příkladu ze života. Potřebuješ na zeď zavěsit skříňku – navrtáš otvor, vložíš hmoždinku a vrutem skříňku do hmoždinky přišroubuješ. Hmotnost skříňky se přenese na ten vrut – jak bude namáhán ? tahem? ne, tlakem? ne. Bude namáhán na střih. Skutečně, kdyby nebyl správně dimenzován, tak se jakoby přestřihne.

Další odpovědi
Drap

U kovových materiálů se dělá puměrně často. Materiál se opravdu přestřihne . Jsou to vlastně dva kusy řeleza. Jedem je pevný druhý se po tom prvním pohybuje. Když se druhý díl dostane níž než první, tak materiál ke zkoušce, který je pod prvním dílem pevně přitisknuit, tak přestřihne.