štamgast

Zkoušeli jste někdy vyrobit svíčku z voskových obalů, kterými jsou obaleny sýry?

Například Babybel.

Odpovědi
gecco

Jo, jako ´děcko´…
😉

Čadilo to, prskalo to, roztékalo – a i spékalo – se to (je to dávno, na druhou stranu sice nešlo o BabyBel, ale o sýry italské nebo dánské provenience, takže obaly nebyly žádnými ´igelitovými´ náhražkami)…
Později jsem zjistil:

  1. není to vosk (resp. ne čistý – netuším, zda přísadou byl parafin nebo lůj…)
  2. musíš z taveniny vybrat plastové ´mřížky´ (jinak to smrdí opravdu děsně)
  3. musíš taveninu při co nejnižší teplotě udržovat dost dlouho (aby se nepřepalovala – nebo, nedejbože, nevznítila), aby se z ní uvolnily přísady, které možná svědčí sýru, ale svíčkám určitě ne (možná i kousky sýra samotného)

___
Pokud chceš dělat pokusy se svíčkami, kup si včelí vosk a jako knot použij bavlněný kroucený špagát.
Pokud chceš vyrábět efektní svíčky, kup si parafin (a, případně, barviva a aromata), knot dtto.
Jen pozor – tohle všechno musíš ohřívat ve vodní lázni – jinak ti !opravdu! hrozí vyhoření… Ne syndrom, ale domácnosti…!!
___
A pokud chceš zaujmout efektním a efektivním přenosným osvětlením, vřele doporučuju karbidku – při jejím použití stačí dát pozor na utěsnění vyvíječe (nosím karbidku na ´zadku´ a prohořený maskáče fakt nepotěšej – o jejich ´obsahu´ ani nemluvě) a na tlak ve vyvíječi (když lítaj trysky, je to nebezpečné)…
😉