manon

Zkoušeli jste někdy pěstovat nějaký stromeček nebo keřík z přírody jako bonsai nebo „pseudobonsai“?

Který druh se vám daří, který je vhodný?
Doplňuji:
venkovan: Taky proto mluvím spíš o pseudobonsajích a ještě to dávám do úvozovek – řekněme zakrslý tvar – co třeba jehličnany?

Nejlepší odpověď
Drap

Pro začátečníka jsou ideální listnáče. Třeba habr, lze ho rozmnožit i řízkem, velice dobře se tvaruje a je nenáročný.

Další odpovědi
chachar1922

Babička toho zkoušela hodně a většinou ji to i přežilo :D

venkovan

Na bonsai jsou vhodné prakticky všechny drobnolisté dřeviny, kdo umí, dokáže ji pěstovat i s dřevin s velkými listy.
Otázka ale je čemu se u nás říká bonsai. Zda čemukoliv co nějak trápíme v nějakých miskách a nebo to co pěstujeme s láskou a péčí a navíc vše má podobu velkého stromu. A v neposlední řadě jestli umíme k bonsai dát i to duchovno východasijských národů.

www

Kdysi dávno, v dobách, kdy ten výraz znal málokdo, tak čarověníky.
Znal jsem lokalitu s výskytem (na Vysočině), odebíral řízky a zkoušel pěstovat. Nejhorší bylo zakořenění, literatura žádná, ale pak už to šlo.
Doplňuji:
Jejich obrovskou výhodou je skutečnost, že samy rostou jen velmi pomalu a nemusejí se stále „šlechtit“ jako bonsaje.