david22

Zkoumají se ze strany banky nestandardní transakce v rámci běžných účtů?

Fikce: dejme tomu, že čerstvý absolvent školy má příjem kolem 16 000 čistého. Ty mu zaměstnavatel posílá každý měsíc na účet.

A najednou mu anonymní dárce pošle půl milionu.

Teoreticky by to mělo být každého soukromá věc. I kdyby mu měsíčně od neznámé osoby chodilo třeba i 200 tisíc pravidelně, ne?
Nebo „rýpou“ se v těchto věcech lidé z vyšších pozic dané banky?

Nejlepší odpověď
dudu

Ano, k tomuto účelu banky využívají specielní program, který transakce průběžně monitoruje a v případě atypičnosti je bankovní poradce zaúkolovám mimořádnost prověřit, vypracovat svoje stanovisko a zaslat je k příp. další analýze na centrálu.
Doplňuji:
Např. dojde-li majiteli na účet, kde měsíční příjem nepřesahuje dvacet tisíc jednorázově třeba dvěstě tisíc a poradce zjistí, že jde o jednorázovou výplatu dávky od stavební spořitelny, transakci jen odklepne a život jde dál.

Další odpovědi
mosoj

To co napsal dudu + ještě toto:

http://www.mfcr­.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Kon­zultace_19092011_­zakon_o_omeze­ni_plateb_v_ho­tovosti.pdf

Alesh

A co by jako měli zkoumat? Prostě vidí, že tam byla tato transakce, ale co by s tím jako měli dělat, udají tě? Půl miliónu není nic tak převratného, i jako student můžeš toto dostat třeba od tetičky na studia, čili tímhle by se nikdo nezabýval. Nepochybně ale budou mít velmi propracované analýzy klientů, pokud bys měl opravdu podezřelé transakce, pak si tě budou nepochybně velmi dobře hlídat, ale pochybuji, že by cokoliv podnikali, dokud to nebude smrdět kriminálem, tj. budou kolem tebe čmuchat policajti, tj. dostanou od nich nějaké echo apod.

Drap

Banky mají povinnost upozornit na nestandartní situace. Svobod v této zemi ubývá. S tím se musíš smířit

david22

dudu: v tom případě je to smutné :( Zavání to nesvobodou.