ra3662

Jaká je životnost oleje do auta?

Vedu spor s otcem. V obchodě mají v akci olej 5W40, 4litry za cca 200,–. Životnost dle obalu 2016. Osobně si myslím že oleji nic není. Otec jelikož má nové auto (3 roky) tvrdí že je to nějaký šunt a do auta by to nedal, cena prý je levnější než nákupka ve velkoobchodě. Otázka tedy zní. Kazí se motorový olej v originál balení nebo ne?

Nejlepší odpověď
quizzi

U olejů se na obalu neuvádí životnost (co si pod tímto pojmem mám myslet?), ale datum plnění. V původním balení je doba použitelnosti nejméně 5 let od data plnění.
5W40 udává viskozitu. Podstatné je, jaká je výkonnostní třída (např. dle API, ACEA apod.)

https://www.o­leje.cz/clanek/Vy­konnostni-tridy-automobilovych-motorovych-oleju

Takže zdali výkonnostně vyhovuje vašemu autu, tak bych se tohoto oleje nebál.

Další odpovědi
gecco

Je to syntetika nebo minerál???
😉
Do jakého motoru to chceš nalejt? Jaký je interval? Jak je motor (auto) používán?
___
No – pravděpodobně tomu oleji nic nebude – ale věř tomu v případě nějakého downsizovaného TSI…
Naopak – stará škodivka by to asi neřešila a stalinovy saně by si chrochtly…
___
Osobně – už dávno si olej sám neměním a neřeším, co mi tam leje autorizovaný servis – ale veškerá odpovědnost je tím pádem na servisu…

Kepler

Automobilové oleje nejsou potraviny, anóbrž směs stabilních chemických látek, nebo destilačních frakcí ropného původu – ať už jde o minerální, polosyntetické, nebo syntetické oleje, viskozitní označení nehraje roli. Pokud je olej skladován v chladu a ve tmě (případné degradace jsou vyloučeny), vydrží v originálním balení déle než auto.

mosoj

Otec tvrdí, že to je to šunt, nicméně splňuje tento olej výkonnostní specifikaci požadovanou výrobcem jeho auta ?

Lamalam

Správně skladovaný v neotevřeném obalu vydrží velmi, velmi dlouho, ale nesmrtelný také není.

Drap

Věčně nevydrží určitě. Bude záležet samozřejmě i na kvalitě oleje. Zřejmě bez laboratoře těžko určit, jak skutečně dlouho vydrží. V tomto případě si myslím, že ten rok by neměl být problémem. Levný je zřejmě právě z toho důvodu, že prochází.

Kryšpín

Pokud je pevně uzavřen, obal neporušen, suché místo, bez sluníčka a.p., tak 3–5 let, měla by být životnost uvedena.
Pro některé i novější pojezdy možno použít český olej M7ADS/III, dle doporučení výrobce je určen pro naftové atmo, i přeplňované motory nákladních i osobních automobilů,
Viskozita při 100 st.C, 15
tekutost –32
třída CF-4-SF
klasifikace MB 227/1

Jakub Tlapal

Já měním olej v autě po 10 000 km. Najedeme je zhruba za ty dva roky. Autu nedělám žádnou velkou údržbu, spíš řeším věci, až když se rozbijí, ale výměnu oleje a filtru docela dodržuju. Osvědčily se mi minerální motorové oleje z https://www.fil­sonstore.cz/o­leje-a-maziva/mineralni-motorove-oleje/ . U některých se mi v zimě stalo, že motor nějak drhnul (asi mu byla zima 😁 ) , ale u tohoto je to bez problému.