MK44

Jakou životnost ma SSD disk??

Máte zkušenost s „odumřením“ Solid State Disku nebo i jiné flešky? Jak to probíhalo? Zkoušeli jste z odešlé flešky vytáhnout data – s jakým úspěchem?

Doplňuji:
Díky za odpovědi.

Někdo další nějaké postřehy nebo zkušenosti?

Odpovědi
huxa

mosoj zase velmi přispěl tazateli.

Intel u svého starého modelu SSD udává životnost 27TB dat, tudíž při zápisu 20GB dat denně to činí 5 let.
Většina výrobců dává záruku 2–3 roky.
U serverů se stále zapojují často i SSD do Raidu k záloze, což se ovšem dělá i u klasických HDD.
Životnost SSD disků není ještě ověřené, jsou sice už pár let na světě, ale tehdy neměli ještě funkce jako TRIM, které se stará o rovnoměrné opotřebení buněk a proto se ti nebude ničit SSD postupně (třeba už od prvních měsíců), ale víceméně nárazově po několika letech ti začnou odcházet všechny buňky a budeš potřebovat nový.
Pár flashek se mi dostalo do rukou-win je nedokázal otevřít, proto jsem z nich získával data z linuxu, které se mi na tyto věci velmi osvědčilo (jmenovitě ubuntu), přeformátování a následná kontrola uložiště flashku na pár dalších let vždy zpravila.
Jednou jsem dostal dokonce na „opravu“ SSD, které bylo potečeno a poleptáno nějakou kyselinou, uživatel říkal, že jej nepoužíval a mě v šuplíku (bůhví, možná tam měl baterky a ty mu na to vytekly) a toto už zůstalo nefunkční. Je logické, že nepřežijou vše, narozdíl od HDD, které je uzavřeno v kovovém obalu (pokud SSD také nemá nějaký lepší obal)

eso

SSD je bezpochyby nejvyraznejsi upgrade PC. Nekolikanasobne se zlepsi odezvy a celkova prijemnost prace. Problem s zivotnosti jsem nezaznamenal. Muj prvni SSD disk ( asi 5 let ) uz je ve 4. PC, ted ho pouziva moje pritelkyne a stale bezi krasne. Takze nez skonci jeho zivotnost, bude jiz moralne a technologicky zastaraly, ze dojde k jeho vymene drive, nez se stihne posrajdit…

Lamalam

USB flešku jsem vyprala v pračce, po vysušení fungovala jako před vypráním.

mosoj

Mám SSD disk v notebooku. Je rychlý jako blesk a nic z něj netahám. To si tahá notebook sám.

MK44

Pro Mosoje: Pane kolego, měl jsem samozřejmě na mysli zkušenost ze záchrany dat z havarované flešky nebo SSD. 🙂