Avatar uživatele
annas

Život je zrcadlo a umění skutečnost. Život napodobuje umění daleko více, než umění napodobuje život. Vidíte to stejně ?

autor OSCAR WILDE
https://www.e-citaty.cz/ume­ni/page/16

Obrázek – fotografie https://www.e-citaty.cz/ume­ni/page/16

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, dust8, aliendrone, EKSOT123 před 669 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Kdyby bylo po mém, řeknu úplně naopak, že život je skutečnost, a umění je zrcadlo. Dává mi to větší smysl.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Velmi zvláštní a zajímavá otázka. myslím, že nelze jednoznačně vyvrátit, ani jednoznačně potvrdit. Filozofové se mohou přít dlouho s rozličnými argumenty, ovšem v tomto případě bude vždy záležet na úhlu pohledu. Ona i definice základní otázky co je to život? Neni jednoznačná, stejně tak otázka, co je to umění? aktem ale zůstává, že tyto dvě děci se vzájemně ovlivňují.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Tak hned z první jsem na tom stejně jako Ametyst. Jenže při bližším zkoumání mě napadlo, že lidé nezřídka žijí „podle předlohy“, doslova o to usilují a pokud to není možné, tak alespoň o tom sní.

Někdo chce žít jako v TV seriálu, někomu stačí „chata u jezera“ (inspirovaná nějakým obrazem), jiný by chtěl žít „podle románu“ (ženy obvykle z Knihovničky večerů pod lampou ;) :D). Takže se dá říci, že v jistém smyslu MÁ Wilde pravdu.

Jenže FAKT je ten, že NEŽIJEME VE SNU, ale v REALITĚ. To, nakolik se od ní vlastním úsilím/sněním vzdálíme bude mít přímý dopad na náš skutečný život. Žít v iluzi je NEBEZPEČNÉ (jakkoliv je takových, kteří tak v různé míře prožijí CELÝ ŽIVOT jako buchtiček). Chci tím říci, že dokud je vše OK, tak se dá, ale POKUD nastanou komplikace a sen či vlastní iluze nabourá na realitu (a to se dříve či později NEVYHNUTELNĚ STANE!), tak to bývají zpravidla velmi bolestné, někdy dokonce i fatální okamžiky. Takové prozření jistě každý z nás zažil a já myslím, že život je tím úspěšnější, čím více takových chvilek za/přežijeme. Sice to nevyhnutelně vede ke ztrátě iluzí (o čemkoliv), ale na druhou stranu nás to chrání před námi samými.

Snění je fajn, venkoncem na začátku čehokoliv je „sen o …“. Myšlenky, vynálezy, dokonce i lidské vztahy začínají sněním o „co kdyby“. Pak už jen záleží na faktorech, jako je vůle, schopnosti a „trocha štěstí“ (NEZBYTNÝ faktor). Tudíž JE MOŽNÉ mít „hlavu v oblacích“, ale JEN TEHDY, pokud pevně stojímě oběma nohami ukotveni v „zemi reality“. A to, že třeba Neruda si na to stěžuje („…my bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí.“) na tom NIC NEMĚNÍ.

Každopádně výrok Wildea je třeba brát jako „uměleckou licenci“.

BTW – hodně lidí kafrá na BEZMOCNOST (zmiňovanou potřebu „trochy štěstí“) s tím, že to se nedá ovlivnit a používá to jako VÝMLUVU pro vlastní nečinnost. To je OMYL! Štěstí PŘIJDE, je to jen otázka času a vynaloženého úsilí k tomu, jak se mu „jde naproti“. ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
khang.kadin

Hodím-li kamenem do zrcadla vytvořím skutečnost nebo umění? Hodím-li kamenem do jezera napodobím život nebo umění?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tuisenim

Asi se na to dívám špatně… ale pro mě je významem slovo „skutečnost“ něco co se „nemění“. Proto mi, život a ani umění, nezapadá do mé představy o skutečnosti…

Upravil/a: Tuisenim

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Jak to vidím já.
Život je zrcadlo, umění skutečnost.
V životě se setkáváme s různými událostmi, různými lidmi, humorem či smutkem.atd. Všechno zanechává stopu v našem životě. Při zhlédnutí čehokoliv si vytváříme subjektivní pohled, tedy obraz, čas nám kreslí na tváří vrásky, stejně jako smích, i když v jiných místech, slzy jsou výrazem smutku. Málo jídla stejně jako přejídání se projeví na lidské postavě. Nemluvím o zdravotních problémech, které nejsou často vidět. Snad jen smutek v očích,. To zpravidla vše patří k věku. Jde o jeho zobrazení, obraz v zrcadle, MY se jinak nevidíme, takže zrcadlo nám ukáže ,jak vypadáme, tedy, jak zobrazuje umělecké dílo, které vytvořil na člověku čas, jež je součástí života.
Takže z toho úhlu pohledu má Wilde pravdu.

I když umět žít je opravdu umění a při pohledu do zrcadla vidíme skutečnost. Podle této skutečnosti vzniká umělecké dílo, obraz, fotografie atd.

Nový příspěvek